Zaloguj się

Hybrydowe autobusy Volvo już w Jeleniej Górze

Volvo Polska zakończyło dostawę autobusów hybrydowych do Jeleniej Góry. Od września do końca tego roku kolejne odbiory autobusów hybrydowych i elektrycznych Volvo planowane są w Białymstoku, Krakowie, Krośnie i Inowrocławiu.

   Pod koniec sierpnia w Urzędzie Miasta w Jeleniej Górze odbyło się uroczyste odebranie przez prezydenta Marcina Zawiłę i prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Agatę Buśko trzech autobusów hybrydowych Volvo. Autobusy przyjechały do Jeleniej Góry z fabryki we Wrocławiu w zakładanym terminie.

- Do Jeleniej Góry po raz pierwszy wjechały autobusy hybrydowe marki Volvo, a w ciągu najbliższych kilku lat pojawią się tu elektryki i stacje ładowania. Ekologiczny tabor pozwoli nam zadbać o jakość powietrza i komfort życia mieszkańców. Pod tym względem nasze wymagania odnośnie zrealizowanego zamówienia spełniły oczekiwania i jesteśmy zadowoleni z pierwszych dni eksploatacji autobusów Volvo na ulicach miasta - powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

   Autobusy Volvo 7900 Hybrid zostały zaprojektowane przez polskich inżynierów i wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo. Są wyposażone w: baterie, silnik elektryczny i mały silnik Diesla. Odzyskują energię potrzebną do wykorzystania napędu elektrycznego podczas hamowania oraz z nadwyżki mocy silnika spalinowego. Mają możliwość jazdy wyłącznie na silniku elektrycznym na dystansie co najmniej kilkuset metrów, zwłaszcza podczas ruszania z przystanków czy świateł. Po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h przełączają się na zasilanie silnikiem Diesla. Baterie ładują się podczas hamowania, a autobus nie wymaga dodatkowej infrastruktury do ładowania. Autobusy tego typu zużywają od 30 do 40 proc. mniej paliwa i emitują od 40 do 50 proc. mniej spalin w porównaniu z analogicznymi autobusami z napędem Diesla. Są też bardzo ciche, a ich wnętrze i wyposażenie może być konfigurowane w zależności od potrzeb zamawiającego.

- Jelenia Góra to kolejne polskie miasto, które postawiło na elektromobilność. Mieszkańcy już dziś mogą jeździć nowoczesnymi i ekologicznymi autobusami. Dostarczone przez Volvo Polska trzy autobusy hybrydowe bardzo dobrze sprawdzą się w ruchu miejskim - dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas postoju i przy niedużych prędkościach zużywają mniej paliwa, emitują mniej zanieczyszczeń, są ciche, a co za tym idzie - dużo bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami Diesla - powiedziała Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

   Autobusy dla Jeleniej Góry pomieszczą co najmniej 85 pasażerów, w tym 27 na miejscach siedzących (8 dostępnych z poziomu podłogi). Wymogiem miasta było również wyposażenie pojazdów w monitoring, system liczenia pasażerów, system informacji pasażerskiej z nagłośnieniem oraz porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.

- Strategia naszej spółki zakłada stałą poprawę jakości przewozów i obsługi pasażerów. Autobusy hybrydowe w naszym taborze to krok w kierunku rozwoju ekologicznego i przyjaznego pasażerom transportu miejskiego. Nowoczesne autobusy na terenie miasta Jeleniej Góry i gmin ościennych przyczynią się do poprawy jakości powietrza oraz zmniejszenia uciążliwego poziomu natężenia hałasu. To ważna zmiana również dla kierowców MZK. Cichy autobus oznacza większy komfort pracy - dodała Agata Buśko, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Jeleniej Górze.

   W Polsce autobusy hybrydowe Volvo jeżdżą we Wrocławiu, Sosnowcu, Inowrocławiu, Tarnowskich Górach i Warszawie. Jesienią tego roku planowane  są dostawy do kolejnych polskich miast – Białegostoku, Krakowa, Krosna i Inowrocławia. W sumie Volvo sprzedało do tej pory ponad 2 tys. hybryd operatorom transportu publicznego w ponad dwudziestu krajach.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 03 wrzesień 2018 14:18
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe