Zaloguj się

Poczta Polska buduje nową architekturę logistyczną

  •  IW
  • Kategoria: Logistyka

Nowy sorter w Zabrzu to największa inwestycja Poczty Polskiej od wielu lat i pierwsza tak duża na Śląsku. Maszyna paczkowa warta blisko 50 mln zł usprawni i przyspieszy obsługę przesyłek zarówno na południu Polski, jak i w całym kraju. Prace nad jej montażem rozpoczęły się w styczniu tego roku. Sorter jest elementem nowej architektury logistycznej, którą zgodnie ze swoją strategią buduje Poczta Polska.

   Sorter został oddany do użytku 11 października 2018 r. podczas uroczystości z udziałem m.in. Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, zarządu i pracowników Poczty. Dzięki nowej maszynie paczkowej Poczta Polska chce efektywniej obsługiwać rosnącą liczbę przesyłek nadawanych w kraju. Jej parametry zostały tak dobrane, by można było zabezpieczyć terminowość doręczania paczek, także w chwilach niespodziewanych pików wolumenów, czy przedświątecznego szczytu. Z roku na rok liczba obsługiwanych przesyłek dynamicznie rośnie,  tylko w ubiegłym roku Poczta Polska dostarczyła ich około 120 mln sztuk. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ten rekord zostanie pobity. 

- Poczta Polska to strategiczna spółka Skarbu Państwa, która za pomocą różnych kanałów dociera do wszystkich obywateli. Posiada także największą sieć dystrybucyjno-logistyczną w naszym kraju, choć działa na bardzo konkurencyjnym rynku logistycznym, zdominowanym przez zagraniczne firmy kurierskie. W strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju został położony nacisk na równomierny, zrównoważony rozwój Polski, tego nie uda się osiągnąć bez odpowiedniej infrastruktury, transportu, dróg i kolei. W tym procesie Poczta Polska ma do odegrania niezwykle istotną rolę - mówił podczas uroczystości minister Andrzej Adamczyk.

   Poczta Polska chce znaczne zwiększyć swój udział w rosnącym rynku e-commerce. Z najnowszych danych Poczty Polskiej wynika, że w sierpniu 2018 roku został odnotowany ponadprzeciętny wzrost wolumenu usług kurierskich (o 26% w porównaniu do danych z sierpnia 2017 r.). Sprzedaż najpopularniejszej usługi kurierskiej dedykowanej głównie klientom biznesowym e-commerce rośnie znacznie powyżej rynku. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku wzrost wolumenów wyniósł ponad 19%. Poczta Polska odnotowała także wzrost o 23% wolumenu nadawanych paczek dla klientów indywidualnych w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku.

- Największe inwestycje zaczynamy od południa Polski, rejonu najgęściej zaludnionego, zamieszkiwanego przez około 42% naszej populacji. Do czasu modernizacji całej naszej sieci i uruchomienia kolejnych maszyn, ta inwestycja również będzie wspierała inne rejony Polski - powiedział Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej. 

   Sortownia w Zabrzu pod względem ilości opracowywanego materiału jest drugą co do wielkości sortownią po Warszawie. Rocznie opracowywanych jest tu blisko 460 milionów przesyłek listowych, 18 milionów paczek i blisko 250 tys. przesyłek paletowych. Uruchomienie nowej maszyny paczkowej w Zabrzu usprawni pracę pocztowców, umożliwi obsługę do 2,5 mln paczek miesięcznie, jej przewidywana wydajność produkcyjna to 12 tysięcy paczek na godzinę. 
   Uruchomienie maszyny zbiega się z obchodami przypadającej w tym roku 460. rocznicy istnienia Poczty Polskiej. Spółka posiada status operatora wyznaczonego, co oznacza, że jako jedyna może świadczyć do 2025 r. tzw. usługi powszechne.  Jedna z najstarszych instytucji działających w Polsce pozostaje dziś największym pracodawcą i jednym z liderów usług komunikacyjnych, paczkowo-kurierskich i logistycznych, jest operatorem pocztowym, z którego korzysta ponad 90% Polaków.

Ostatnio zmieniany w piątek, 19 październik 2018 14:44
Zaloguj się by skomentować