Zaloguj się

Solaris z dużym zamówieniem z Rygi - 88 przegubowych Urbino

Firma Solaris Bus & Coach S.A. otrzymała zamówienie na dostarczenie do stolicy Łotwy 88 autobusów Urbino 18. Jest to kontynuacja kontraktu ramowego z 2013 roku. Przewoźnik Rigas Satiksme skorzystał z opcji powiększenia pierwotnego zamówienia. Pierwsze dziesięć sztuk trafi na ulice Rygi już w przyszłym roku.

Podpisana w 2013 roku kilkuletnia umowa ramowa na dostawę 175 autobusów marki Solaris do Rygi zakładała realizację kontraktu począwszy od 2014 roku. Do tej pory producent dostarczył już przewoźnikowi 140 pojazdów z napędem diesla. Podpisana właśnie umowa obejmie dostawę kolejnych 88 sztuk, co znaczy, że Rigas Satiksme zdecydował się na skorzystanie z prawa opcji powiększenia zamówienia sprzed pięciu lat o 53 pojazdy. Pierwsze 10 Solarisów Urbino będzie gotowych jeszcze w 2019 roku, pozostała część kontraktu będzie realizowana do końca roku 2020. Łączna wartość zamówienia wynosi około 35 mln euro.
Wszystkie zamówione autobusy zostaną dostarczone w wersji 18-metrowej. Będą wyposażone w silniki diesla o pojemności 10,8 l i mocy  250 kW, spełniające najbardziej restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6 oraz automatyczną skrzynię biegów. Na ich pokład wejdzie maksymalnie 150 pasażerów. W ramach tej dostawy autobusy zostaną dodatkowo wyposażone w system odzysku energii. Pojazdy będą obfitowały w szereg udogodnień zarówno dla kierujących pojazdem, jak i dla pasażerów. Za odpowiedni komfort jazdy, nawet w najbardziej upalne dni, będzie odpowiedzialna klimatyzacja. Bezpieczeństwo podróżnym zapewni nowoczesny system monitoringu, składający się z 10 kamer na zewnątrz i w środku autobusu. Pasażerowie będą mogli korzystać z portów USB do ładowania urządzeń mobilnych, Zamówione przegubowe Urbino 18 zostaną wyposażone w systemy teleinformacyjne, które posiadają aż 4 kanały komunikacji (GSM, WiFi, Tetra oraz GPRS), a także w pulpity w kabinie kierowcy, które - poza standardowymi komunikatami - będą informowały kierowców, m.in. o ciśnieniu i temperaturze w oponach.
Do tej pory producent dostarczył na Łotwę łącznie 528 pojazdów, z czego 455 do Rygi. Wśród realizowanych w tym kraju zamówień jest między innymi dostawa 10 sztuk trolejbusów z bateriami i dodatkowym wodorowym ogniwem paliwowym pozwalającym na jazdę poza siecią trakcyjną.
To nie jedyne realizowane obecnie zamówienie Solarisa w krajach nadbałtyckich. Producent kończy właśnie dostawę 150 autobusów z napędem spalinowym do Wilna. W trakcie realizacji jest także dostawa 41 trolejbusów do stolicy Litwy. Ponadto firma niedawno podpisała kontrakt na dostawę do Kowna w 2019 r. aż 85 trolejbusów.

Ostatnio zmieniany w piątek, 30 listopad 2018 10:15
Zaloguj się by skomentować