Zaloguj się

Sprzedaż opon w 2018 roku

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w 2018 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży w segmencie samochodów ciężarowych o 22%. Wzrósł także wolumen sprzedanych opon do samochodów SUV (+12%) i rolniczych (+3%). Utrzymuje się trend wzrostowy dla opon całorocznych, których dynamika sprzedaży wyniosła aż 49%.

- Dane za 2018 rok pokazują jak dynamicznie rozwija się rynek oponiarski w Polsce. Wysoki wolumen sprzedaży opon całorocznych w 2018 roku jest dowodem na to, że producenci wykorzystują potencjał rynku. Kolejny rok notujemy także wzrost sprzedaży markowych opon klasy premium. Jest to bardzo dobra wiadomość, która świadczy o rosnącej świadomości kierowców dotyczącej wpływu jakości opon, jako jedynego punktu styku auta z drogą - na bezpieczeństwo jazdy i długość drogi hamowania wskazuje Giansimone Bertoli, prezes Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

- Samochody typu SUV nadal cieszą się ogromną popularnością wśród polskich kierowców, czego dowodem jest dwunastoprocentowa dynamika sprzedaży w tym segmencie. Szczególnie cieszy wzrost w segmentach opon rolniczych i ciężarowych. Sprzedaż tych ostatnich wzrosła aż o 22% w porównaniu do roku 2017. Właściwy dobór opon do ciężarówek i aut rolniczych jest inwestycją, która zawsze się zwraca - w ciągu kilku lat pozwala obniżyć wydatki na paliwo oraz naprawy pojazdu i ogumienia. Opony rolnicze oraz ciężarowe są intensywnie eksploatowane, a wszelkie przestoje i opóźnienia w zbiorach, żniwach czy dostawach, spowodowane uszkodzeniami opon, mogą nieść dodatkowe koszty, ale także potencjalne zagrożenie dla kierowcy - dodaje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO.

   Europejski rynek opon notuje stabilne poziomy sprzedaży.

- Dane z 2018 potwierdzają stabilność rynku, który ewoluuje zgodnie z oczekiwanymi trendami. Notujemy ciągły wzrost sprzedaży opon zimowych i całorocznych, które zwiększają bezpieczeństwo na naszych drogach. Cieszą nas wyjątkowo duże wzrosty sprzedaży opon na rynku samochodów ciężarowych w Polsce oraz Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Holandii - powiedziała Fazilet Cinaralp, sekretarz generalna ETRMA.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 19 luty 2019 10:38
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe