Zaloguj się

Firma Nokian Tyres wyróżniona nagrodą Silver Class za społeczną odpowiedzialność biznesu

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Nokian Tyres po raz kolejny uznana jedną z wiodących firm pod względem społecznej odpowiedzialności biznesu. Zgodnie z opublikowanym w lutym Rocznikiem Zrównoważonego Rozwoju 2019, RobecoSAM przyznało firmie nagrodę Silver Class, co stanowi awans w stosunku do kategorii brązowej, do której zakwalifikowana została w zeszłym roku. RobecoSAM to szwajcarska firma ratingowa specjalizująca się w społecznej odpowiedzialności biznesu, a dokonywana przez nią coroczna ocena uznawana jest za jeden z najbardziej wiarygodnych i kompleksowych raportów dotyczących inwestowania w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju na całym świecie.

Nokian Tyres jest jedynym producentem części samochodowych, który został wyróżniony nagrodą Silver Class. Jest to awans w stosunku do zeszłorocznego zestawienia, w którym firma zakwalifikowała się do kategorii Bronze Class. W raporcie znalazło się 39 producentów części samochodowych.

- Cieszymy się, że podejmowane przez nas działania w zakresie zrównoważonego rozwoju przynoszą rezultaty. Kładziemy duży nacisk na osiąganie długofalowych celów w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu, a tego typu wyróżnienia motywują nas do dalszej pracy - mówi Teppo Huovila, wicedyrektor ds. jakości i zrównoważonego rozwoju w Nokian Tyres.

Osiągnięcia Nokian Tyres w zakresie zrównoważonej produkcji:
W latach 2013-2018 firmie udało się ograniczyć opór toczenia opon średnio o 8%. Redukcja oporu toczenia w oponach Nokian Tyres sprzedanych w 2018 r. o średnio 8% prowadzi corocznie do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o tyle dwutlenku węgla, ile w ciągu roku produkuje 65 000 samochodów osobowych.
Nokian Tyres jest pionierem, jeśli chodzi o rezygnację z surowców stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Jako pierwsza w branży firma zastąpiła stosowane w oponach wysoko aromatyczne oleje naturalnymi substytutami - olejem canola dla opon zimowych i olejkiem sosnowym dla opon letnich. Nieustannie poszukuje także nowych możliwości wykorzystania innych surowców naturalnych.
Na dachu fabryki opon w amerykańskim stanie Vermont zainstalowane zostały panele słoneczne, które generują czystą i odnawialną energię zasilającą placówkę.

Dokonywana przez RobecoSAM coroczna Ocena Społecznej Odpowiedzialności Biznesu skupia się głównie na istotnych kwestiach finansowych, które mają wpływ na kreowanie wartości firmy. Czynniki, takie jak: innowacyjność, umiejętność pozyskiwania i utrzymywania talentów oraz działania na rzecz poprawy efektywności ekologicznej mają dla inwestorów duże znaczenie, gdyż to od nich zależy konkurencyjna pozycja firmy na rynku oraz długoterminowy wynik finansowy. Przygotowany przez RobecoSam w oparciu o dane z 2018 r. Rocznik Zrównoważonego Rozwoju 2019 uwzględnia ponad 2 600 spółek giełdowych.
Część raportu poświęcona producentom części samochodowych znajduje się pod adresem: https://yearbook.robecosam.com/fileadmin/Files/Industries/Auto_Components.pdf

Ostatnio zmieniany w piątek, 01 marzec 2019 09:24
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe