Zaloguj się

Systemowa odpowiedź na wyzwania 3PL

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Rosnące oczekiwania rynku 3PL sprawiają, że operatorzy logistyczni coraz chętniej inwestują w nowoczesne technologie i oprogramowania. Nie inaczej jest w wypadku Grupy VIVE, która postawiła na rozwijany od blisko 40 lat system Astro WMS® of Consafe Logistics.

Wdrożenie Astro WMS jest elementem szerszej strategii wejścia na rynek 3PL. Nowo wybudowany magazyn w parku przemysłowym, Panattoni Park Kielce, odpowiadać ma więc nie tylko potrzebom spółek Grupy VIVE, ale również potrzebom nowych klientów operatora.

Zmiany na polskim rynku usług 3PL
- Rynek usług 3PL rozwija się w niesamowitym tempie, będąc jednym z najszybciej rosnących w Europie. Trend ten jest najbardziej zauważalny w jej części Wschodniej i Środkowej. Co ciekawe, w Polsce widzimy pewne różnice w jego rozwoju, w zależności od regionu kraju - komentuje Robert Magolon, kierownik logistyki Grupy VIVE.

Jako przykład, Robert Magolon podaje parki logistyczne znajdujące się w pobliżu istotnych szlaków komunikacyjnych, które są szansą dla rynków takich jak Polska. Ważnym aspektem jest również poprawa infrastruktury, szczególnie drogowej, której stan długo utrudniał łatwy przepływ towarów w różnych częściach kraju i Europy.

- Bezpośrednim bodźcem, który sprawił że zainteresowaliśmy się usługami 3PL, była analiza rynku przeprowadzona w promieniu 120-150 km od Kielc. Zauważyliśmy deficyt wysokiej jakości usług w tym obszarze oraz brak nowoczesnych placówek magazynowych, które spełniłyby oczekiwania klientów oraz zaspokoiły ich logistyczne aspiracje - kontynuuje Robert Magolon.

Przygotowanie do zmian
Aby stać się konkurencyjnym dostawcą usług 3PL i sprostać oczekiwaniom klientów, Grupa VIVE rozpoczęła współpracę z Consafe Logistics i będzie wykorzystywała potencjał Astro WMS® do zarządzania wszystkimi operacjami w nowo powstałym magazynie.

- Przeprowadzka do nowego miejsca oraz implementacja WMS to świetna okazja do przeanalizowania i uproszczenia naszych procesów - zaznacza Robert Magolon. - Jesteśmy szczególnie zainteresowani możliwością lepszego wykorzystania zasobów w naszej organizacji, co w konsekwencji przełoży się na niższe koszty operacyjne - dodaje.

Wykorzystując elastyczność oraz skalowalność Astro WMS®, grupa zdecydowała się na wybór kilku konkretnych rozwiązań, które zapewnią wzrost wydajności oraz rentowności operacji. Jedna z funkcjonalności umożliwia wspólne składowanie identycznych lub podobnych do siebie towarów, niezależnie od ich właściciela. Pozwala to operatorom na równoczesną kompletację różnych produktów przeznaczonych dla wielu klientów, powiązanych z różnymi zamówieniami.
Kolejna zaawansowana funkcjonalność systemu daje klientom operatora możliwość wyznaczania wielu kanałów sprzedaży, w zależności od typu dostawy. Optymalizując trasy kompletacyjne, Astro WMS® automatycznie wyznacza najlepsze ścieżki, łącząc realizację pojedynczych, drobnych zleceń z dużymi zamówieniami, co jest niemożliwe do wykonania w sposób manualny.
Cały czas udoskonalane funkcjonalności Astro WMS® nie tylko pomogą w poprawie jakości obsługi obecnych klientów, ale także przyciągną nowych. Astro WMS®, które będzie działać w chmurze, umożliwi klientom ciągły wgląd do swoich stanów magazynowych, śledzenie zamówień oraz otrzymywanie raportów, bazujących na danych dostępnych w czasie rzeczywistym, niezależnie od posiadania własnego systemu ERP. Ponadto system daje możliwość łatwej integracji z systemami ERP pochodzącymi od wielu dostawców, m.in. SAP oraz Oracle.
Dzięki wykorzystaniu modułu VAS (value-added services) Grupa VIVE będzie w stanie zapewnić swoim klientom indywidualne podejście do obsługi ich zamówień, np. poprzez możliwość dołączania artykułów promocyjnych czy też spersonalizowanie sposobów pakowania zamówień.

- Funkcjonalności te umożliwiają Grupie VIVE wdrożenie zoptymalizowanego rozwiązania, które odpowiada nie tylko potrzebom własnym firmy, ale także umożliwia efektywną obsługę klientów 3PL, dzięki czemu będą w stanie oferować atrakcyjne stawki za swoje usługi logistyczne - mówi Marcin Figlarek, konsultant aplikacji w Consafe Logistics.

Ostatnio zmieniany w piątek, 15 marzec 2019 09:27
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe