Zaloguj się

Polska stawia na elektromobilność

Hasło elektromobilność na dobre zagościło już w polskiej przestrzeni publicznej. 16 marca 2017 r. polski rząd przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności, który wyznaczył cele i kierunki działania w tym obszarze do 2025 roku.

W opublikowanym niedawno raporcie "Polska na drodze do elektromobilności" zawarto szereg badań i analiz, które pozwalają poznać nieco szerszy obraz rozwoju niskoemisyjnego transportu.

Transport publiczny
Bloomberg New Energy Finance przed rokiem opublikował raport dotyczący prognoz rozwoju rynku e-busów w skali globalnej. Oczekuje się, że do roku 2040 prawie 80% pojazdów komunikacji miejskiej na świecie będzie napędzanych elektrycznością. Najszybszy wzrost planowany jest na drugą połowę lat 20., a to dzięki spadkowi cen baterii i rosnącej skali produkcji autobusów na prąd.
W Polsce, pod koniec 2017 r. w ramach usług świadczonych przez miejskich przewoźników autobusowych, eksploatowano 64 autobusy na CNG, 40 na LNG, 20 napędzanych biopaliwami, 104 pojazdy hybrydowe oraz 52 autobusy elektryczne. Liderem jest Miejski Zakład Autobusowy w Warszawie, który wykorzystuje 35 autobusów na skroplony gaz LNG, 4 hybrydowe oraz 31 elektrycznych. W stolicy działają także przewoźnicy ajencyjni,  świadczący usługi na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego.
Podczas grudniowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i firma doradcza PwC nagrodziły firmy najbardziej zaangażowane w rozwój zero- i niskoemisyjnego transportu. Wyróżnienie w zakresie elektromobilności w Polsce otrzymali BMW Group Polska, Ekoenergetyka-Polska, GARO Polska, GreenWay Polska, Magenta Grupa TAURON i Nissan Sales CEE.

- Polska ma ogromny potencjał w zakresie elektromobilności, ale trzeba jasno powiedzieć, że jesteśmy na początku tej drogi. Badanie "Lider Elektromobilności 2018" ma uhonorować przedsiębiorstwa, które przecierają szlaki, firmy najbardziej zaangażowane w rozwój zrównoważonego transportu, dzięki którym będzie wzrastać innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki na świecie - mówił wówczas Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

Podczas COP24 swoją premierę miał także pierwszy całkowicie polski projekt e-busa. Produkt firmy Rafako wzbudził spore zainteresowanie w branży związanej z elektromobilnością. Pierwszy w kraju mały autobus z baterią pod podwoziem powstał w trosce o czystość powietrza i redukcję hałasu z otoczenia. Nowatorskie umieszczenie baterii - pod podłogą, a nie na dachu jak dotychczas w autobusach - pozwala na poprawę parametrów jezdnych. Synchroniczny wielofazowy silnik z magnesami stałymi daje gwarancję wysokiej sprawności. Baterie, które zamontowano w e-busie przystosowane są do szybkiego ładowania z dużą mocą - naładowanie ich do 90% pojemności zajmuje jedynie 15 minut.

- To nie jest projekt na najbliższy rok czy dwa, ale na lata, bo możemy w nim bez problemu stosować coraz nowsze baterie i inne rozwiązania, które dziś są w fazach teoretycznych rozważań - mówi Michał Maćkowiak, odpowiedzialny za projekt e-busa w Rafako.

Samochody i car-sharing
Niestety rynek samochodów elektrycznych w Polsce pozostaje daleko w tyle za naszymi zachodnimi sąsiadami, o krajach skandynawskich nie wspominając. W 2018 roku sprzedano w kraju jedynie 620 aut z napędem elektrycznym. Na horyzoncie pojawił się jednak projekt rozwiązania, które może poprawić sprzedaż. Ministerstwo Energii przedstawiło pomysł dopłat do e-samochodów. Mogłyby wynosić nawet 30% wartości auta, ale nie więcej niż 36 tys. zł. Projekt odpowiedniej regulacji jest we wstępnej fazie prac, ale samą ideę dopłat do zakupu auta na prąd należy uznać za rewolucyjną. Dotychczas rząd był sceptyczny wobec takiego rozwiązania i oferował znacznie mniejsze zachęty, jak zwolnienie z akcyzy.
Dynamicznie w Polsce rozwija się też biznes z obszaru car sharing, który coraz śmielej zaczyna korzystać z elektrycznych samochodów. W 2018 roku wynajem aut na minuty funkcjonował na terenie: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Lublina, Trójmiasta i aglomeracji śląskiej. W 2017 roku w Polsce działało osiem firm wypożyczających łącznie 898 aut. Obecnie prym w usłudze car sharingu wiedzie firma Panek S.A. z flotą 600 aut oraz 4Mobility, które tylko na początku 2018 roku podjęło decyzję o zakupie 300 nowych pojazdów na potrzeby warszawskiej floty. Stopniowo większość operatorów rozszerza wynajem o  samochody całkowicie elektryczne lub hybrydowe. W październiku 2018 r. 100% floty aut elektrycznych posiadała Vozilla, działająca na terenie Wrocławia. 2 kwietnia nowy system elektrycznego car-sharingu w Warszawie ma przedstawić innogy - operator stołecznej sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej. Firma zapowiada, że będzie to największy w Polsce i jeden z największych w Europie systemów, opartych wyłącznie o auta na prąd. Łatwe wynajęcie bezemisyjnego auta na minuty wydaje się być dobrym rozwiązaniem, zanim przeciętnego Kowalskiego stać będzie na zakup "elektryka" na własność.

Ostatnio zmieniany w piątek, 05 kwiecień 2019 09:42
Zaloguj się by skomentować