Zaloguj się

W Gliwicach rozmawiano o przyszłości logistyki

Jakie zmiany czekają sektor logistyki w ciągu nadchodzących kilku lat? Jakie inwestycje należy zaplanować, by zwiększyć przewagę konkurencyjną? 27 marca w Gliwicach szukaliśmy odpowiedzi na te pytania wraz z zaproszonymi ekspertami podczas VIII edycji konferencji "Logistyka. Inwestycje. Przyszłość".  

Zmiana zachowań konsumenckich, wzrost znaczenia handlu na linii Europa - Azja, dynamiczny rozwój technologii, wzrost udziału sektora e-commerce, automatyzacja magazynów, czy w końcu wykorzystanie dronów i wirtualnej rzeczywistości - to już nie futuryzmy, a ewolucja, przed którą stają wszystkie sektory rynku, w tym logistyki i produkcji. Nie można zapomnieć także o wzroście znaczenia elektromobilności. Już od kilku lat producenci sektora automotive, tworząc nowe modele aut, stawiają w nich na proekologiczne rozwiązania.

- Kolejnym krokiem będzie tworzenie coraz bardziej ekologicznych i efektywnych łańcuchów dostaw - zauważył Janusz Bielówka, dyrektor operacyjny, Müller - Die lila Logistik Polska. - Rozumiejąc te potrzeby stworzyliśmy multimodułowy system do zarządzania i optymalizacji przepływu opakowań wielokrotnego użytku COS, który pomoże osiągnąć ten cel. 

Zachodzące zmiany wymuszają nie tylko potrzebę rewizji dotychczasowych procesów produkcyjnych i łańcucha dostaw, ale także zmianę kompetencji pracowników. Od lat Gliwice nie opuszczają podium top lokalizacji logistycznych i produkcyjnych w Polsce. Jednym z elementów, budujących przewagę miasta i regionu jest bieżąca analiza trendów na rynku i dostosowanie do nich oferty inwestycyjnej. Obok oczywistych, niezmiennych atutów, takich jak: doskonała lokalizacja, sąsiedztwo KSSE czy obecność w regionie dynamicznie rozwijającej się branży automotive, Gliwice zyskują nowe zalety dla potencjalnie zainteresowanych inwestorów. Adam Neumann, zastępca prezydenta miasta, zwrócił uwagę na budowaną zachodnią obwodnicę miasta, która będzie w przyszłości częścią drogi krajowej nr 78 Chałupki - Chmielnik i plany utwardzenia drogi startowej gliwickiego lotniska, które jest doskonałą odpowiedzią na potrzeby tzw. małego ruchu cargo. To nie wszystko - miasto pracuje obecnie nad uwolnieniem blisko 700 ha nowych terenów inwestycyjnych, mających tworzyć Gliwicki Obszar Gospodarczy.
Wśród zaproszonych na konferencję gości znaleźli się przedstawiciele takich firm jak: Crusar Logistics, Müller - Die lila Logistik Polska, M4 Real Estate, Mobile Institutut, Rossmann, Hillwood, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, InnoCo, Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju i Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze. Dyskusje w tak interdyscyplinarnym gronie, pozwoliły uczestnikom zajrzeć za kulisy branży i wspólnie zastanowić się nad jej przyszłymi kierunkami rozwoju.
W związku ze stojącymi przed sektorem wyzwaniami, konieczna będzie modyfikacja podejścia do projektowania produktu, oparta na dodawaniu wartości na rożnych etapach życia produktu oraz analizie obserwowanych sygnałów i zaburzeń. Jak podkreślał Wojciech Ławniczak, Head of Strategy & Innovation, Very Human Services: Wszystko po to, by można było sprawniej tworzyć inicjatywy, układać z nich scenariusze i plany na przyszłość i je wdrażać.

- Ostatnie lata przyniosły znaczące przyspieszenie adopcji nowoczesnych technologii w obszarze magazynowania i dystrybucji. Postęp technologiczny będzie się dokonywać w 3 obszarach: automatyzacji procesów, zarządzania danymi i wykorzystania sztucznej inteligencji do ich przetwarzania oraz uzyskiwania maksymalnej elastyczności w łańcuchu dostaw – podkreślała Monika Duda, Partner - Head of Industrial and Logistics Agency CEE w M4 Real Estate.

Według badań opracowanych przez PwC blisko 60% zarządzających uważa, że wciąż dużym wyzwaniem jest pozyskanie do współpracy osób z kompetencjami w obszarze technologii cyfrowej. Ogromnym wyzwaniem podążającym za ewolucją technologiczną w branży, staje się więc także pozyskanie pracowników zdolnych do korzystania z dynamicznie rozwijających się technologii. Jedno jest pewne - logistyka i produkcja przechodzą ewolucję i sektor stoi wobec ogromnych wyzwań związanych ze zmieniającym się otoczeniem, nowymi potrzebami klientów i technologiami, rewolucjonizującymi rynek.

Konferencja "Logistyka. Inwestycje. Przyszłość" jest częścią ogólnopolskiego cyklu spotkań logistyków i producentów i samorządowców: Future 2 to 5, czyli interdyscyplinarnej dyskusji o przyszłość branży logistyczno-produkcyjnej w perspektywie od 2 do 5 lat.

Ostatnio zmieniany w piątek, 05 kwiecień 2019 09:41
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe