Zaloguj się

8 sposobów na obniżenie kosztów w logistyce

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Przy dużej liczbie produktów czy choćby materiałów ekspozycyjnych (POS) nie da się uniknąć kosztów związanych z logistyką. Ale to nie znaczy, że trzeba przepłacać. Mądre gospodarowanie zapasami, a do tego dobra organizacja transportu i dystrybucji może zdziałać cuda.

Co możesz zrobić, aby obniżyć koszty związane z łańcuchem dostaw? Przede wszystkim rozbij poszczególne usługi na części pierwsze. Zastanów się, co możesz usprawnić na każdym etapie przechowywania, transportu i dystrybucji swoich towarów. Weź też pod uwagę, że outsourcing niektórych usług może znacząco wpłynąć zarówno na udoskonalenie całego systemu przepływu towarów, jak i na obniżenie kosztów.

1. Optymalizacja produktów i opakowań. Czy sprzedawane przez Twoją firmę produkty są pakowane w taki sposób, aby paczki były jak najmniejsze? Czy podczas przepakowywania towaru wykorzystujesz oryginalne opakowania producenta? Czy jako wypełniaczy do paczek używasz np. makulatury pochodzącej ze starych opakowań, czy może kupujesz oddzielne wypełnienia z tworzyw sztucznych?
Odpowiedź na każde z tych pytań przybliża Cię do konkretnych oszczędności. Bardzo ważne, aby produkty zajmowały jak najmniejszą powierzchnię magazynową, a opakowania i wypełnienia mogły być wykorzystywane wielokrotnie. To nie tylko ekonomia, ale i ekologia.
2. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Jeśli korzystasz z zewnętrznych magazynów, dowiedz się, w jaki sposób wykorzystywana jest w nich powierzchnia, za którą płacisz.
- W naszym magazynie na 1 m kw. przypada 1,6 palety, podczas gdy standardowy przelicznik to średnio 1:1 - mówi Urszula Rąbkowska z firmy XBS Group. - Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, dbamy o wąskie alejki w magazynach oraz wykorzystujemy miejsca składowania różnej wielkości. Dodatkowo, dbając zarazem o koszty i ekologię, korzystamy z oświetlenia LED. Z kolei czytelny system nawigacji i oznakowań w magazynach przekłada się na bardziej efektywną pracę.
Warto mieć świadomość, że jeśli firma magazynująca słabo wykorzystuje dostępną przestrzeń i sama generuje niepotrzebne koszty, będzie to miało przełożenie również na opłaty, jakimi obciążana będzie Twoja firma. 
3. Redukowanie zapasów. Problemem wielu firm jest nieodpowiednie zarządzanie zapasami. Nieprzemyślane zakupy zbyt dużych ilości towarów sprawiają, że koszty magazynowania rosną. Później natomiast szwankuje system oceniania zapasów pod kątem ich przydatności. W efekcie, w magazynach zalegają produkty, które nigdy nie zostaną sprzedane ani w inny sposób wykorzystane, a firma ponosi koszty ich przechowywania. Pamiętaj, że zapasy zawsze należy utrzymywać na minimalnym poziomie, jaki jest niezbędny do sprawnej realizacji bieżących zamówień. Wielkie sprzątanie magazynów czasem prowadzi do zredukowania zapasów nawet o 50%.
4. Uniwersalne materiały POS. W wielu branżach standardem jest kupowanie i przechowywanie ekspozytorów produktów wykorzystywanych potem w sklepach podczas akcji promocyjnych. Jeśli Twoja firma także z nich korzysta, warto zadbać, by były to materiały uniwersalne, możliwe do wielokrotnego wykorzystania podczas rozmaitych akcji. Najlepiej, jeśli są to materiały z wymiennym toperem lub modułowe, łatwe do złożenia i przy tym wykonane z ekologicznych materiałów.
5. Centralizacja magazynów. Jeden centralny magazyn zamiast trzydziestu? Praktyka, np. firmy XBS Group, pokazuje że taka centralizacja nie tylko jest możliwa, ale też przynosi firmom korzyści finansowe. Nawet jednak, jeśli Twoja firma nie należy do liderów rynku FMCG, mniejsza liczba magazynów będzie niemal zawsze bardziej opłacalna niż utrzymywanie sieci mniejszych przestrzeni magazynowych w wielu lokalizacjach. Czasem mniej, znaczy lepiej.
6. Unikanie przesyłek nadgabarytowych. Zarówno podczas transportu, jak i przechowywania, największe koszty generują paczki o niestandardowych wymiarach. Dlatego staraj się, by takich przesyłek było jak najmniej.
7. Optymalizacja transportu. Grupując zamówienia i optymalizując trasy, możesz w stosunkowo prosty sposób zredukować koszty związane z transportem. Zastanów się, czy nie mógłbyś połączyć dwóch transportów w jeden lub zmienić trasę, by można było podczas jednego przejazdu zapewnić dodatkową dostawę lub odbiór towaru.
8. Postaw na outsourcing. Zarówno w zakresie magazynowania, jak i dystrybucji, sprawny outsourcing może pozwolić na lepszą organizację i niższe koszty. A jeśli jeszcze różne kategorie usług w ramach łańcucha dostaw obsługiwane są przez jedną firmę, dodatkową korzyścią będzie obsługa wszystkich etapów w ramach jednego systemu informatycznego. To z kolei oznacza sprawny przepływ informacji. Tak naprawdę pełna obsługa logistyczna może objąć niemal wszystko - od zakupów i magazynowania przez dostawę towarów, po wystawienie faktur i obsługę reklamacji w imieniu Twojej firmy. Mniejsza liczba pośredników oznacza skrócenie łańcucha dostaw i w efekcie - oszczędności.

To zapewne nie wszystkie możliwości, dzięki którym logistyka może być zarazem tańsza i sprawniejsza. Na niższe koszty wpływ będzie miało także zmniejszanie liczby dostawców (szczególnie w odniesieniu do tych grup produktów, które generują niskie przychody) i przede wszystkim elastyczne reagowanie na zmieniające się zapotrzebowanie rynku. Redukując niepotrzebne koszty na każdym etapie łańcucha logistycznego, w stosunkowo prosty sposób możesz wpłynąć na zwiększenie rentowności firmy.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 11 kwiecień 2019 11:49
Zaloguj się by skomentować