Zaloguj się

Auto jako usługa - popularne rozwiązanie wśród Polaków

Polacy chętnie korzystają z samochodu jako usługi - wynika z badania przeprowadzonego pośród mieszkańców 14 europejskich państw, w tym Polski, na zlecenie Avis Polska.

Konsumenci coraz chętniej kupują usługi, a nie produkty. Trend ten dotyczy już nie tylko słuchania muzyki czy oglądania filmów i seriali na platformach online, ale również transportu. 37 proc. Polaków, na przestrzeni ostatnich miesięcy, korzystało z auta jako usługi (car as a service), co oznacza rezygnację z posiadania lub używania własnego pojazdu na przykład na rzecz wypożyczenia krótko, średnio lub długoterminowego. Częściej wynajmowaliśmy samochody niż inne środki transportu. Na wypożyczenie roweru zdecydowało się 19 proc. ankietowanych z Polski, skuterów 16 proc., a z carsharingu skorzystało 12 proc. badanych.
Podobnie jak Polacy, również mieszkańcy pozostałych europejskich krajów często używają samochodu jako usługi. Z tej możliwości skorzystało 38 proc. badanych Europejczyków. 19% ankietowanych mieszkańców zachodnich państw zdecydowało się na wynajem roweru. Europejczycy rzadziej niż Polacy korzystali natomiast z usług wynajmu skuterów- zrobiło to 8 proc badanych. A jedynie 7 proc. ankietowanych używało "aut na minuty", czyli carsharingu.

- Nowoczesne technologie zmieniają gospodarkę i zachowania klientów, którzy cenią sobie elastyczność i dlatego coraz częściej rezygnują z zakupu produktu i posiadania go na własność na rzecz korzystania z niego w formie usługi. Trend ten widać bardzo wyraźnie w przypadku mobilności osób i wyboru środka transportu, jakim się poruszają. Pojawiają się coraz to nowe rozwiązania, jak choćby modne ostatnio elektryczne hulajnogi. Badanie pokazuje jednak, że prym wiedzie wynajem samochodów, gwarantujących komfort i bezpieczeństwo przemieszczania - komentuje Martin Gruber, dyrektor zarządzający Avis Budget Group na Polskę, Niemcy, Austrię, Szwajcarię i Czechy. - Wynajem auta daje możliwość dopasowania pojazdu do bieżących potrzeb, dlatego coraz częściej zastępuje kupno własnego pojazdu. Na przykład gdy potrzebujemy samochodu tylko dla siebie, możemy wybrać małe, ekonomiczne auto. Z kolei na wyjazd z rodziną lub grupą znajomych wypożyczamy vana, a gdy przewozimy duży ładunek, możemy skorzystać z samochodu dostawczego.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 18 kwiecień 2019 08:42
Zaloguj się by skomentować