Zaloguj się

Inteligentny port

  •  oprac. TJ
  • Kategoria: Logistyka

Na początku kwietnia br. w Porcie Rotterdam - największym europejskim porcie morskim - rozpoczęła się eksploatacja systemu pod nazwą "OnTrack", służącego do monitorowania pociągów towarowych wjeżdżających do i wyjeżdżających z holenderskiego portu. Aplikacja została opracowana i przetestowana w ramach projektu "HaRold", we współpracy z różnymi podmiotami rynkowymi. System został wdrożony w niemal wszystkich terminalach portu w Rotterdamie przez operatorów kolejowych z nim współpracujących i dostarczających ładunki.

Sam system umożliwia operatorom kolejowym wgląd w czasie rzeczywistym do informacji o ruchu pociągów w samym porcie oraz ich awizacji na terenie terminalu. System informuje o liczbie przeładowanych kontenerów (lub wagonów) oraz czasie zakończenia operacji załadunku i rozładunku. Dzięki temu, można monitorować odchylenia od zaplanowanych okien czasowych dla poszczególnych składów pociągów. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność sprawdzania danych o statusie operacji przeładunkowych na stronach internetowych lub pozyskiwania informacji telefonicznie. Obecnie większość terminali ma własne systemy planowania przewozów i własne standardy dla ruchu kolejowego, a wymiana informacji odbywa się najczęściej przez telefon i email.
Wykorzystanie systemu "OnTrack" integruje dane różnych podmiotów uczestniczących w łańcuchach dostaw, związanych z transportem kolejowym towarów, a następnie uzupełnia je inteligentnymi algorytmami dotyczącymi procesów. W systemie terminal uzyskuje dane dotyczące planowanych i rzeczywistych godzin odjazdu pociągów, które docierają do portu w Rotterdamie. Dzięki komunikacji, wszyscy partnerzy mogą lepiej reagować na odchylenia od planowanych czasów operacji, co pozwala na optymalizację pracy personelu oraz lepsze wykorzystanie zdolności przeładunkowych terminalu. Według zapowiedzi portu, aplikacja "OnTrack" będzie dostępna także dla spółek kolejowych i terminali wewnątrz kraju.
W serwisie internetowym Port of Rotterdam dostępny jest również poradnik pt. "Step by step towards a digital port", przeznaczony dla zarządów portów, które przygotowują się do transformacji cyfrowej.

Źródła:www.portofrotterdam.com i www.mylogistics.net

Ostatnio zmieniany w czwartek, 12 grudzień 2019 06:38
Zaloguj się by skomentować