Zaloguj się

Od maja papierosy pod czujną kontrolą

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Dyrektywa tytoniowa UE Track&Trace wchodzi w życie 19 maja br. Przedsiębiorcy mają więc już niewiele czasu, żeby sprawdzić, czy dysponują infrastrukturą pozwalającą im sprostać nowym wymaganiom.

Jednym z certyfikowanych dostawców niezbędnego do obsługi dyrektywy oprogramowania jest szwajcarska firma Inexto. Rozwiązania software'owe Inexto dla obsługi dyrektywy tytoniowej UE zaprezentowano niedawno podczas konferencji "Track&Trace - nowe wyzwania, skutecznie narzędzia" zorganizowanej w Warszawie przez firmę Aspekt sp. z o.o.

- Oprogramowanie Inextend przygotowane przez Inexto to jedno z dwóch rozwiązań software'owych, które jest certyfikowane do obsługi systemu Track&Trace i w pełni odpowiada na wymagania dyrektywy tytoniowej i jej aktów wykonawczych - mówił podczas konferencji Marek Kuropieska, prezes zarządu firmy Aspekt, jednego z wiodących w kraju podmiotów wspierających firmy we wdrażaniu dyrektywy Track&Trace.

Dobór odpowiedniego oprogramowania to konieczność, bo wdrożenie dyrektywy tytoniowej oznacza, że przedsiębiorstwa, które obejmuje jej oddziaływanie, będą musiały gromadzić, przetwarzać i przesyłać ogromną ilość nowych danych.
Dyrektywa Track&Trace albo TPD (Tobacco Products Directive) to unijna regulacja, która ma pomóc w walce z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi w Europie. Na wszystkie podmioty działające w branży tytoniowej - od producentów, przez importerów, po dystrybutorów - nakłada obowiązek stosowania systemu identyfikowalności i śledzenia ruchu. Każda paczka papierosów albo tytoniu i każde opakowanie zbiorcze wprowadzane do obrotu, w którymkolwiek z europejskich krajów, muszą być oznaczone odpowiednim niepowtarzalnym identyfikatorem i zarejestrowane w systemie, a potem ich status aktualizowany na każdym kolejnym etapie łańcucha dostaw. Dane będą przesyłane do repozytoriów, gdzie będą przechowywane i w razie potrzeby udostępniane odpowiednim organom.
Oprogramowanie Inextend, dostarczane przez Inexto, to rozwiązanie skrojone na miarę. Pozwala w łatwy sposób dostosować się do systemu identyfikowalności i śledzenia ruchu, wspiera konieczne do wykonania operacje (takie jak przyjęcie czy wydanie towaru, zwroty, przeładunki, agregacja czy dezagregacja) i elastycznie odpowiada na wszelkie niespodzianki, które mogą spotkać przedsiębiorców działających w branży (np. zniszczenie części ładunku czy uszkodzenie etykiet). Wszystkie dane przechowywane są bezpiecznie w chmurze, co zmniejsza koszty operacyjne, zapewniając jednocześnie stały dostęp i możliwość dostosowania powierzchni cyfrowego archiwum do bieżących potrzeb.
Inextend w łatwy sposób integruje się z systemami dotychczas używanymi przez producentów, dystrybutorów i hurtowników. Płynne i niezaburzone przejście od jednego do drugiego dokonuje się za pośrednictwem modułu Connector przygotowanego przez firmę Aspekt sp. z o.o.

- Specjalnie z  myślą o rodzimym rynku zdecydowaliśmy się również opracować polską wersję językową oprogramowania Inexto, co jeszcze dodatkowo ułatwi jego wdrożenie i późniejsze użytkowanie. Nie ma w tym przypadku problemu bariery językowej. A jeśli ktoś będzie potrzebował dodatkowego wsparcia specjalistów, to również dostarczamy je lokalnie w porozumieniu z Inexto - mówi Marek Kuropieska z Aspektu.

Ekosystem służący do obsługi dyrektywy tytoniowej uzupełniają rozwiązania sprzętowe amerykańskiej firmy Zebra, która jest partnerem Inexto i Aspektu.

Ostatnio zmieniany w środa, 08 maj 2019 13:51
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe