Zaloguj się

Truckerzy też mają swój dzień

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego, który przypada 10 maja, Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców odkryło karty branży transportowej, sprawdzając: kto prowadzi polskie ciężarówki, jakie napotyka trudności i jakie nastroje panują w tej grupie zawodowej?

Kim jest?
Raport przygotowany przez Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK) "Kim jest polski kierowca ciężarówki?" wskazał, że 86% zatrudnionych w naszym kraju na stanowisku kierującego pojazdem ciężarowym stanowią Polacy. Jednak z danych Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) wynika, że z roku na rok wydawanych jest coraz więcej świadectw kierowców dla pracowników głównie zza wschodniej granicy. Zgodnie z zestawieniem w 2018 roku wydano 72 390 takich dokumentów1, rok wcześniej było to nieco ponad 46 tys.2, a trzy lata temu wygenerowano 26 624 świadectwa3. Wśród zagranicznych pracowników, jeżdżących dla polskich przewoźników, dominują: Ukraińcy, Białorusini i Mołdawianie.
Zawód profesjonalnego kierowcy jest wciąż domeną mężczyzn - stanowią oni 98% zatrudnionych w tym sektorze. Mimo to, panie coraz częściej prowadzą ciężarówki, co jest doskonałą odpowiedzią na nieustannie zwiększający się deficyt osób wykwalifikowanych w tym zawodzie.

Kto może jeździć?
Obecnie szacuje się, że na rynku brakuje około 100 tys. zawodowych kierowców. Z roku na rok liczba wolnych wakatów zwiększa się drastycznie - jest to jeden z najpoważniejszych problemów, z którymi mierzy się branża transportowa. Wszystko wskazuje na to, że deficyt może sięgnąć poziomu nawet 40%. Rocznie z zawodu odchodzi 25 tys. pracowników.
W ostatnim czasie wprowadzane są przepisy rozszerzające zakres osób, które mogą ubiegać się o podjęcie pracy na stanowisku kierowcy o m.in. osoby niesłyszące i niedosłyszące. Także zmiana programu nauczania w szkołach zawodowych, ułatwiająca młodym kandydatom zdobycie kwalifikacji do prowadzenia ciężarówek, jest receptą na braki kadrowe w branży.

Z czym mierzy się transport?
Kierowcy to starzejąca się grupa zawodowa. W Europie średni wiek pracującego za kółkiem wynosi 44 lata, o czym informuje najnowszy raport Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego (IRU)4. Z badań OCRK wynika, że zatrudnieni w polskich firmach transportowych mają średnio 42 lata. Natomiast niemieccy kierowcy są starsi średnio o 5 lat5. Według tego zestawienia w Europie aż 20% stanowisk jest nieobsadzonych. Powodów, dla których brakuje chętnych do pracy za kierownicą, jest wiele. Badania wskazują, że dużym problemem jest niekorzystny wizerunek profesji (60% ankietowanych), stereotypowe postrzeganie zawodu (zaledwie 2% zawodowych kierowców stanowią kobiety), czy też długie przebywanie poza miejscem zamieszkania, z daleka od bliskich (twierdzi tak 77% osób biorących udział w badaniu)6.
Wśród problemów, z którymi mierzą się transportowcy można wyróżnić także: złożone przepisy transportu drogowego, liczne zmiany legislacyjne, presję czasu, stres i olbrzymią odpowiedzialność.

Co myślą truckerzy?
Kierowcy zdecydowanie lubią swoją pracę - tak twierdzi blisko 79% osób aktywnych zawodowo. Podkreślają, że ich profesja pozwala na poznawanie nowych miejsc i ludzi, a także, że nie muszą się obawiać o brak miejsca pracy. Raport zawiera także czynniki, których kierowcy nie lubią w swoim zawodzie - wymieniają tutaj m.in. długie rozłąki z rodziną i przyjaciółmi (56,9%), niebezpieczeństwa na drodze (56,9%), stres (49,2%) czy też długi czas spędzony za kierownicą (20,4%)7

Dokąd podróżują?
Jak wynika z raportu OCRK ponad 50% polskich kierowców w tzw. międzynarodówce wykonuje przejazdy do Niemiec, dla 14% celem podróży jest Francja, zaś Belgia i Holandia uplasowały się na 3 miejscu zestawienia - tam wykonuje się po 5% polskich przejazdów międzynarodowych.

Czy dużo jeżdżą?
87 tys. kilometrów - tyle średnio w ciągu roku pokonuje polski kierowca, co pokazują badania OCRK8.  Ponad 34% truckerów przemierza rocznie od 100 tys. do 200 tys. km. Polska jest liderem transportu drogowego w Europie - wykonuje 17,5% całkowitej wartości tonokilometrów w UE9 i aż 40% kabotażu10.  Średnia długość delegacji kierowców z Polski wynosi siedem dni, a rekordziści w pracy spędzają nawet 260 dni w ciągu roku. 30% truckerów wykorzystuje zaledwie od 1-10 dni wolnych, a 14% specjalistów na urlopie przebywa ponad 20 dni. Być może właśnie dlatego rodzimi kierowcy doceniani są przez zagranicznych kontrahentów za solidność, terminowość i pracowitość.

Ile zarabiają?
Jak wynika z raportu "Zarobki zawodowych kierowców w Polsce", 95% osób w zawodzie zatrudnionych jest w oparciu o umowę o pracę, a średnia wysokość pensji wynosi nieco ponad 5 tys. PLN. Warto zwrócić uwagę, że na wynagrodzenie kierowcy składa się podstawa, która jest często stawką minimalną oraz ekwiwalent wypłacany z tytułu podróży służbowej. Badania pokazują, że ponad 1/3 prowadzących ciężarówki zarabia powyżej 6000 PLN netto. Zazwyczaj są to osoby wykonujące transport międzynarodowy. 82,4% ankietowanych kierowców zadeklarowało, że w ciągu ostatnich trzech lat ich wynagrodzenie wzrosło11

Czy to bezpieczne?
Stowarzyszenie Transported Asset Protection Association (TAPA) prognozuje, że 2019 będzie rekordowym rokiem pod względem ilości napadów na przewoźników na terenie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu, co budzi ogromne obawy. Jednak praca truckera nadal daje wielu osobom dużą satysfakcję, a kierowcy stanowią zorganizowaną społeczność, która wspiera się w trudnych sytuacjach.

  1 https://www.gitd.gov.pl/fileadmin/updated/Dane-statystyczne-dotyczace-transportu-miedzynarodowego-w-roku-2018.pdf
  2 https://www.gitd.gov.pl/fileadmin/imported/24081/Dane-statystyczne-2017.pdf
  3 https://www.gitd.gov.pl/fileadmin/imported/24081/Dane-statystyczne-2016.pdf
  4 https://www.iru.org/resources/newsroom/fifth-driver-positions-unfilled-european-road-transport-sector
  5 https://www.iru.org/resources/newsroom/fifth-driver-positions-unfilled-european-road-transport-sector
  6 Raport "Zarobki kierowców zawodowych w Polsce" autorstwa trans.info z 2018 r.
  7 Raport "Zarobki kierowców zawodowych w Polsce" autorstwa trans.info z 2018 r.
  8 Raport OCRK "Kim jest polski kierowca" z 2018 r. sporządzony na podstawie danych za 2017 r. zebranych przez Dział Analiz i Rozliczeń OCRK od 1239 kierowców.
  9 https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Road_freight_transport_statistics
  10 https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Road_freight_transport_statistics_-_cabotage
  11 Raport "Zarobki kierowców zawodowych w Polsce" autorstwa trans.info z 2018 r.

Ostatnio zmieniany w piątek, 10 maj 2019 14:33
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe