Zaloguj się

Polska w czołówce producentów odzieży roboczej w Europie

Sektor odzieżowy w Polsce w 2022 roku ma osiągnąć wartość ponad 43 mld zł - wynika z raportu KPMG "Rynek mody w Polsce". W europejskich rankingach wielkości rynku odzieżowego Polska zajmuje 8 pozycję. Krajowi producenci odzieży roboczej liczą zyski i świętują wzrost popytu.

Digitalizacja, globalizacja, dbałość o ochronę środowiska - te czynniki, jak czytamy w zeszłorocznym raporcie "Rynek mody w Polsce", mają wpływ na rozwój sektora odzieżowego. Zgodnie z wynikami badań: 43 proc. Polaków kupuje odzież przynajmniej raz w miesiącu, prawie połowa wydaje na odzież mniej niż 300 zł miesięcznie, a 28 proc. deklaruje posiadanie odzieży luksusowej. Warto pamiętać o tym, że rynek odzieżowo-obuwniczy w Polsce tworzą nie tylko najpopularniejsze sklepy sieciowe z ubraniami i butami codziennego użytku, ale również producenci odzieży roboczej.

Bezpieczeństwo, kobiece trendy i sprzedaż on-line
Firmy w Polsce są coraz bogatsze i chętniej inwestują w odzież roboczą. Zatem jej producenci muszą stanąć na wysokości zadania zarówno w kwestii wymogów technicznych, odpowiedniej estetyki, jak i przez właściwe dopasowanie kanałów dystrybucji. W kwestii bezpieczeństwa odzież robocza musi spełniać przede wszystkim wymagania Unii Europejskiej z zakresu ochrony pracowników, które stale się zaostrzają. Jednak, o ile w przypadku branży budowlanej czy przemysłu ciężkiego odpowiednio dobrana odzież jest kwestią zdrowia i życia pracowników, tak w branży usług jej wybór jest najczęściej determinowany kwestią estetyki i komfortu pracowników. Firmy zajmujące się sprzedażą odzieży roboczej muszą na bieżąco śledzić trendy w branży, zwłaszcza jeśli chodzi o odzież przeznaczoną dla kobiet, która wymaga innych krojów.

- Niektóre ubrania robocze i ochronne wymagają specjalnych fasonów przeznaczonych specjalnie dla kobiet. Nasza firma, wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku, oferuje kolekcje przeznaczone dla różnych branż, zaprojektowane właśnie z myślą o kobietach - przyznaje Elżbieta Rogowska wiceprezes zarządu w PW Krystian, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy. - Co ciekawe, w ostatnim czasie zauważyliśmy wzrost popytu na damskie fasony oraz na małe rozmiary w branżach, które zwyczajowo postrzegane są jako "męskie". Szacujemy, że w ostatnich 5 latach wzrost produkcji odzieży roboczej przeznaczonej dla kobiet wzrósł o około 20 proc.

Odzież roboczą coraz częściej można kupić także on-line. Wiele badań (w tym Euromonitor International) podaje, że w ostatnich latach liczba stacjonarnych sklepów odzieżowych będzie systematycznie spadać, co zresztą można zaobserwować właściwie w każdym mieście. Okazuje się jednak, że nie jest to zagrożenie, ale szansa dla rodzimych producentów. Przeniesienie sprzedaży do kanału internetowego umożliwiło małym firmom, oferującym odzież roboczą, dotarcie do klientów z konkretnej niszy. W szczególności przy odzieży chroniącej przed zagrożeniami, ten kanał sprzedaży nie jest optymalny, gdyż dobór takiej odzieży wymaga doradztwa i indywidualnego doboru rozwiązania do stanowiska pracy, a często także spersonalizowanego rozmiaru odzieży uszytej pod danego pracownika.

Rynek męskiej odzieży roboczej w Polsce wart 400 mln rocznie
13,3 mld USD - o tyle zgodnie z raportem firmy Grand View Research Inc. sprzed trzech lat - ma wzrosnąć wartość światowego rynku ochronnej odzieży roboczej do 2022 r. Prawie jedna trzecia tego rynku to odzież chroniąca przed substancjami chemicznymi, a niewiele mniej - odzież trudnopalna. Ponad 40 proc. światowego rynku zdominowała Ameryka Południowa, natomiast w regionie Azji i Pacyfiku wzrost sprzedaży tych wyrobów jest najszybszy. W Polsce widoczny jest wzrost importu między innymi z Azji.
Chociaż ubrania robocze importowane ze Wschodu są zdecydowanie tańsze, to wątpliwości budzi ich jakość. I tak jak przy fartuchu dla piekarza może nie być ona decydująca, tak dla elektromontera jakość powinna być najważniejszym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej marki.

- Nie ulega wątpliwości, że odzież robocza musi być wykonana z najlepszej jakości materiałów. Rynek tekstyliów do produkcji odzieży roboczej zmienia się dynamicznie, jest coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, a przedsiębiorstwa są coraz bardziej otwarte, aby z nowinek technologicznych korzystać. Ubrania robocze powinny być lekkie, zapewniające komfort i bezpieczeństwo oraz odpowiadające aktualnym normom - mówi Ewa Gawrysiak, sales and end user marketing manager Eastern Europe & Russia w TenCate Protective Fabrics, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy. - Przede wszystkim muszą jednak, co ważne w przypadku specjalistycznej odzieży, być dopasowane do konkretnych oczekiwań odbiorcy i szczegółowo pod tym względem przebadane. Wejście na rynek takiej linii, jak na przykład tekstyliów używanych do produkcji kombinezonów trudnopalnych, poprzedzały liczne badania laboratoryjne i testy użytkowe.

Ważny też serwis
Przy wyborze odzieży roboczej należy zwrócić uwagę na to, czy spełnia odpowiednie normy i czy jest uszyta z materiałów wysokiej jakości. Niestety często zapomina się, że równie istotne jest jej właściwe serwisowanie i konserwowanie w trakcie użytkowania.

- Serwis odzieży roboczej w profesjonalnych warunkach w pralniach przemysłowych jest niezwykle ważny z kilku powodów. Przede wszystkim zapobiega skażeniom mikrobiologicznym i usuwa wiele drobnoustrojów, które mogą prowadzić do zatruć - mówi Marta Tomaszewska, specjalista ds. bhp w CWS-boco Polska, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy. - Oddając odzież w profesjonalne ręce mamy też pewność, że nie utraci ona swoich ochronnych właściwości.

Ostatnio zmieniany w środa, 22 maj 2019 11:13
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe