Zaloguj się

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Konsumenci codziennie są bombardowani nowymi doniesieniami o aferach związanych z wycofywaniem niebezpiecznych dla zdrowia produktów ze sklepów. Takich sytuacji jest każdego roku coraz więcej i dotyczą nie tylko żywności, ale także produktów AGD, zabawek, chemii gospodarczej, kosmetyków czy farmaceutyków. Wycofywanie produktów z rynków ma wiele przyczyn, tzn.: nieodpowiednia jakość produktu, złe oznakowanie, a tym samym wprowadzenie konsumenta w błąd, co finalnie może spowodować poważne konsekwencje dla jego zdrowia i życia.

Firmy, świadome zagrożeń wynikających z braku możliwości wycofania z rynku niebezpiecznego produktu, coraz częściej poddają audytowi swoje procesy. W branży spożywczej, a tym bardziej w produktach świeżych, coraz większe znaczenie ma możliwość śledzenia całego łańcucha dostaw. Wspomniany audyt odbył się w podpoznańskiej fabryce sushi, której menedżerowie zdecydowali się zbadać, opracować koncepcję ukazującą, w jaki sposób zarządzać identyfikowalnością towaru - począwszy od partii surowca aż do partii produkcyjnej wyrobu gotowego. Badanie, na zlecenie międzynarodowej organizacji GS1, przeprowadził Instytut Logistyki i Magazynowania.

Przeprowadzona w Sushi Factory analiza wykazała, że zastosowanie standardów GS1:
- skróciło średni czas obsługi procesu wydania surowców do bufora produkcyjnego - z 95,81 minut (na 1 pracownika) do 5,76 minut
- zmniejszyło procentowe zaangażowanie pracowników w dany proces (pracochłonność) - z 11% do 4%.

- Wdrożenie rozwiązań opartych o standardy GS1, w szczególności etykiety logistycznej GS1, pozwoli w przyszłości firmie Sushi Factory spełnić wymagania coraz większej liczby odbiorców sieciowych w tym zakresie. Automatyzacja procesów pozwoli na osiągnięcie wykazanych korzyści w strefie przyjęć i zasilenia produkcji, ale także spowoduje redukcję generowanych dokumentów we wszystkich analizowanych procesach, co z pewnością wpłynie korzystnie na środowisko naturalne. Poza tym efektywniejszy i bardziej zautomatyzowany system identyfikowalności w firmie to gwarancja większej kontroli bezpieczeństwa produktów dostarczanych do konsumenta - komentuje dr Grzegorz Sokołowski, ekspert ds. traceability GS1.

Pełen raport z badania dostępny jest na stronie GS1 Polska.

Ostatnio zmieniany w piątek, 24 maj 2019 15:56
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe