Zaloguj się

PKN ORLEN wdraża innowacje

PKN ORLEN aktywnie angażuje się we współpracę z polskimi startupami w celu pozyskania innowacyjnych technologii. Dzięki udziałowi w programie akceleracyjnym Pilot Maker Electro ScaleUp, realizowanym na podstawie zawartej we wrześniu 2018 roku umowy z firmą techBrainers, PKN ORLEN rozpoczyna pierwsze testy rozwiązania, które pozwoli zoptymalizować proces ładowania samochodów zasilanych energią elektryczną.

- Udział w programach akceleracyjnych umożliwia nam połączenie potencjału startupów z doświadczeniem, infrastrukturą oraz zasobami PKN ORLEN. Proces akceleracji polega na przetestowaniu przez Koncern wybranych, innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez startupy, z możliwością wdrożenia ich na większą skalę, po pozytywnym zakończeniu pilotażu. Cieszę się, że już w ramach I rundy projektu Pilot Maker Electro udało się wybrać startup, który przygotuje dla nas rozwiązanie z obszaru energetyki - powiedziała Patrycja Panasiuk, dyrektor Biura Innowacji PKN ORLEN.

Realizacja programów akceleracyjnych pozwala zapoznać się z propozycjami rozwiązań oferowanych przez startupy oferujące innowacyjne rozwiązania oraz przetestować je nie tylko w środowisku laboratoryjnym, ale także z wykorzystaniem infrastruktury PKN ORLEN. Zastosowanie takiego modelu współpracy znacząco ułatwia możliwość współpracy ze startupami na warunkach komercyjnych. 
W ramach programu Pilot Maker Electro ScaleUp, PKN ORLEN nawiązał współpracę z firmą Enelion - polskim producentem ładowarek do samochodów elektrycznych oraz oprogramowania dla elektromobilności. W ramach pilotażu zostanie wykonana seria urządzeń testowych wraz z oprogramowaniem umożliwiającym przełączanie faz zasilania ładowarek. System wpłynie na zwiększenie wydajności wielopunktowych sieci ładowarek. Jego zastosowanie wygeneruje korzyści zarówno dla operatora sieci ładowarek, jak i użytkowników końcowych. Na podstawie pomiaru bieżącego obciążenia w stacjach i dobranych parametrów granicznych, stacje zmieniać będą fazy źródła zasilania tak, aby przyłącze było maksymalnie wykorzystane. Dzięki temu wykorzystana moc będzie większa, co pozwoli na skrócenie czasu ładowania.
Kontynuując pozyskiwanie innowacji z zewnątrz, Koncern przystąpił do drugiego z programów akceleracyjnych Space3ac ScaleUp II. W lutym 2019 r. podpisana została umowa z firmą Blue Dot Solutions, w ramach której wspólnie z wybranymi startupami wdrażane będą innowacyjne rozwiązania w takich obszarach, jak np.: sprzedaż detaliczna, produkcja, logistyka czy też ochrona środowiska.
Oprócz korzyści płynących z możliwości pozyskania innowacyjnych rozwiązań przygotowanych przez młode firmy, udział w programach akceleracyjnych pozwala na  budowę kultury innowacyjności jako  fundamentu rozwoju innowacji we wszystkich segmentach funkcjonowania Koncernu. Takie podejście pozwala wypracować w organizacji mechanizmy i procedury umożliwiające pozyskiwanie innowacji z zewnątrz i przyśpiesza ich wdrożenia do działalności operacyjnej.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 13 czerwiec 2019 11:05
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe