Zaloguj się

Zmowa cenowa producentów ciężarówek i walka przewoźników o miliardy

Producenci samochodów ciężarowych: Daimler/Mercedes-Benz, MAN, Scania, Iveco, DAF i Volvo/Renault zawarli nielegalną zmowę cenową, która objęła ponad milion samochodów ciężarowych w Polsce. Polskie firmy transportowe, logistyczne i spedycyjne mają teraz szansę, aby odzyskać zwroty od koncernów, zgłaszając się do europejskiego pozwu.

Działający od 1997 kartel producentów ciężarówek spowodował na polskim rynku transportowym ogromne szkody, sięgające 12 miliardów złotych. Jego nielegalne działanie polegało na zmowie cenowej, która spowodowała wzrost cen pojazdów o 5-20% na terenie całej Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy ponad 95% pojazdów ciężarowych, a jej konsekwencją jest nałożenie przez Komisję Europejską na producentów kary w wysokości ponad 3 miliardów euro.
Decyzja podjęta przez Komisję Europejską umożliwiła polskim firmom dochodzenie zwrotów zawyżonej ceny od koncernów. O zwrot nadwyżki wystąpili już właściciele ponad 10 000 polskich ciężarówek.
Jak szacuje firma FinancialRight GmbH, która prowadzi największy pozew w tej sprawie w Europie, zwroty za jeden samochód ciężarowy z odsetkami mogą sięgać do 10 000 euro (ok. 42 tysięcy zł). Warte uwagi są więc starsze pojazdy zakupione w okresie od 2004 r. ze względu na wysokie odsetki.

Firmy i organizacje transportowe jednoczą siły
Firma FinancialRight GmbH z Niemiec jest liderem w walce o odszkodowania dla firm transportowych. Reprezentuje ponad 6000 firm z 15 krajów Unii, które walczą o wysokie odszkodowanie. Skala naruszeń zbiorowych interesów firm transportowych jest tak duża, że ponad 50 organizacji z całej Europy aktywnie informuje poszkodowanych przewoźników, aby pokazać swój sprzeciw wobec nielegalnych działań koncernów.

Szkody sięgają 100 mld euro - to największy pozew w historii Europy
Zainteresowanie pozwem jest coraz większe. Zgłosić się może każdy przewoźnik, niezależnie od ilości samochodów oraz bez ponoszenia kosztów udziału w pozwie. Zastosowany w tym przypadku model amerykański "success fee", czyli prowizji od zwycięstwa, chroni firmy przed ryzykiem finansowym udziału w pozwie.

Polski rynek jednym z najbardziej poszkodowanych
Decyzja Komisji Europejskiej o nałożeniu kary na producentów samochodów ciężarowych jest wiążąca dla wszystkich sądów krajów członkowskich. Zatem prawo do odszkodowania przysługuje wszystkim polskim przewoźnikom, którzy zakupili lub wyleasingowali nowe pojazdy w latach 2004-2016.
Szacuje się, że w Polsce aż kilkaset tysięcy samochodów ciężarowych było dotkniętych zmową. Zgłoszonych zostało już kilkaset polskich firm, jednak w porównaniu np. do rynku niemieckiego, jest to na razie niewielki odsetek poszkodowanych. Znaczna część polskich przewoźników po prostu nie wie o przysługującym im prawie do odszkodowania.

Zgłoszenie się do pozwu jest proste. Należy tylko wykazać jakikolwiek dokument nabycia lub leasingu pojazdu. Poprzez stronę https://truck-damages.com/stf/pl przewoźnicy mają możliwość przystąpić do pozwu wraz z innymi europejskimi przewoźnikami. Ze zgłoszeniami nie należy zwlekać, ze względu na terminy przedawnienia roszczeń. Jest to ponadto, ostatni rok kiedy można dołączyć do pozwu przeciwko kartelowi.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 24 czerwiec 2019 14:52
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe