Zaloguj się

Standardy ekologiczne w logistyce - przykłady rozwiązań

  •  oprac. TJ
  • Kategoria: Logistyka

Do tej pory branża logistyczna borykała się z deficytem zarówno opracowań, jak i danych dotyczących emisji powodujących efekt cieplarniany przez obiekty logistyczne, takie jak:  magazyny, terminale przeładunkowe i centra dystrybucji. Według ekspertów, w Niemczech udział tego typu obiektów wynosi około 15% wszystkich emisji związanych z działalnością logistyczną.

Problemem określania miarodajnych wartości śladu węglowego dla lokalizacji logistycznych jest brak standardów w tym obszarze. Do jego rozwiązania może przyczynić się, opracowana przez Fraunhofer IML (Instytut Przepływu Materiału i Logistyki) w Dortmundzie, aplikacja online oznaczona skrótem "REff-Tool" (Resource Efficency at Logistics Sites). Premiera platformy miała miejsce na początku czerwca br. na targach transport logistic w Monachium.
Jak działa narzędzie REff? W pierwszej kolejności przedsiębiorstwa przekazują do repozytorium IML dane dotyczące zużycia mediów (np. energii elektrycznej, oleju napędowego i in.), uwzględniając specyfikę dla danej lokalizacji. Przydatność odpowiednich danych do konfiguracji eksperci ocenili podczas badań w różnorodnych centrach dystrybucji i przedsiębiorstwach. Kolejny etap przygotowania funkcjonalności platformy polega na anonimizacji pozyskanych danych, aby w ten sposób można było określić średnie wartości dla branży. Po zebraniu przez ekspertów odpowiedniej ilości danych, zainteresowane przedsiębiorstwa będą mogły bezpłatnie wykorzystywać je do własnych pomiarów średniej wartości rocznej śladu węglowego oraz wskaźników dla emisji CO2 na poziomie jednostkowych przesyłek.
W przyszłości "REff-Tool" ma być międzynarodowym standardem dla obliczania wartości emisji dla takich obiektów jak: magazyny, terminale przeładunkowe czy centra dystrybucji, wypracowanym we współpracy z Global Logistics Emmisions Council (GLEC). Aplikacja jest już testowana przez francuskiego operatora logistycznego FM Logistic w 12 magazynach tej firmy w różnych krajach europejskich.

Źródło: www.iml.fraunhofer.de

Ostatnio zmieniany w czwartek, 27 czerwiec 2019 10:59
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe