Zaloguj się

Barometr Globalnego Handlu DHL - konflikt USA z Chinami negatywnie wpływa na światowy handel

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Barometr Globalnego Handlu DHL, narzędzie wykazujące obecny i przyszły stan rozwoju światowego handlu, wskazuje na jego nieznaczny spadek w najbliższych miesiącach. Światowy handel, prognozowany przez przepływy handlowe, ma się zmniejszyć w ciągu najbliższych trzech miesięcy o 8 punktów, osiągając wartość 48. Wyniki poniżej 50 punktów są uznawane za handlową stagnację.

- Wśród rosnących napięć między USA a Chinami, nieco negatywne perspektywy dla światowego handlu w trzecim kwartale 2019 r. nie są całkowitym zaskoczeniem. Najnowszy GTB jasno pokazuje, dlaczego spory handlowe nie przynoszą zwycięzców - mówi Edwin Osiecki, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w DHL Express Poland. - Niemniej jednak niektóre duże gospodarki, takie jak Niemcy, nadal odnotowują dodatni wzrost obrotów handlowych. Od początku roku do chwili obecnej światowy handel cały czas rósł. Dlatego jesteśmy przekonani, że rok 2019 będzie rokiem ogólnie pozytywnego, ale wolniejszego wzrostu handlu.

Stany Zjednoczone, jako jedna ze stron biorących udział w obecnych sporach handlowych, odnotowały zdecydowanie największe straty spośród wszystkich krajów, w których obowiązuje indeks GTB. Ich perspektywy spadły aż o 11 punktów. Straty te były spowodowane negatywnymi prognozami dla głównych kategorii eksportowych. Chiny zajmują drugie miejsce pod względem strat, ze spadkiem o 7 punktów. Negatywne perspektywy dla Chin wynikały przede wszystkim ze spadku importu w kilku kategoriach w połączeniu z niewielkim ogólnym wzrostem eksportu.
Chociaż spór handlowy między tymi dwoma krajami stanowi zagrożenie dla wzrostu gospodarczego, nigdy nie przejawiało się to tak wyraźnie, jak przy obecnych prognozach handlowych. Biorąc pod uwagę duży udział USA i Chin w światowym indeksie, ich malejące stopy wzrostu handlu w dużym stopniu przyczyniają się do przewidywanego globalnego spadku. Jest on jednak dość łagodny, co można wytłumaczyć faktem, że podczas konfliktów handlowych przepływy handlowe nie wyczerpują się. Zamiast tego szlaki i łańcuchy dostaw przenoszą się do innych krajów. W skali globalnej częściowo równoważy to negatywne skutki napięć handlowych między krajami.

Ostatnio zmieniany w piątek, 28 czerwiec 2019 11:08
Zaloguj się by skomentować