Zaloguj się

Budowa nowej hali logistycznej Volkswagen Poznań zakończona

  •  Iwo Nowak
  • Kategoria: Logistyka

W czerwcu br. na terenie fabryki Volkswagena w Poznaniu - Antoninku rozpoczęła pracę nowa hala logistyczna o powierzchni 46.000 m kw., w której mieści się blisko 10.000 pojemników z częściami do produkcji samochodów VW Caddy i VW Transporter. Pracuje w niej około 140 pracowników w systemie trzyzmianowym.

Powstały w zaledwie 13 miesięcy obiekt, ulokowany we wschodniej części kompleksu produkcyjnego Volkswagena w stolicy Wielkopolski, ma powierzchnię blisko 6 boisk piłkarskich i jest wyposażony - oprócz przestrzeni magazynowej i zamkniętej strefy przyjęć towarów - także w zaplecze socjalno-biurowe. W niedalekiej przyszłości hala logistyczna zostanie bezpośrednio skomunikowana z pozostałą częścią poznańskiej fabryki VW dzięki wybudowaniu specjalnego łącznika technologicznego, którym - poprzez naziemny transport autonomicznymi wózkami - odbywać się będą dostawy części z zaplecza logistycznego wprost na halę montażu. Rozwiązanie to pozwoli wyeliminować codzienne kursy 5 ciężarówek z ruchu wewnątrzzakładowego. Rozpoczęcie budowy łącznika planowane jest jeszcze na ten rok.
W części magazynowej przechowywane są m.in. takie akcesoria i podzespoły do produkcji modeli VW Caddy i VW Transporter, jak: silniki, resory, szyby boczne, tapicerka drzwi, ściany grodziowe, zbiorniki paliwa. Gabaryty i ilość wariantów tych części powoduje, że przed dostarczeniem na linię montażową następuje ich sekwencjonowanie, czyli przygotowanie wybranych części w odpowiedniej kolejności zgodnie z zapotrzebowaniem linii produkcyjnych.
Zdaniem Dietmara Mnicha, dyrektora Zakładu VW w Poznaniu, oddanie hali logistycznej do użytku oznacza zamknięcie pierwszego, ważnego etapu rozbudowy zakładu w Poznaniu.

- Nowa hala logistyczna umożliwi nam integrację powierzchni logistycznych znajdujących się do tej pory poza terenem zakładu. Dzięki temu zredukowany zostanie w znacznym stopniu ruch wahadłowy ciężarówek pomiędzy Poznaniem i Swarzędzem - podkreślił D. Mnich.

Budowa hali logistycznej w pobliżu obszaru produkcji pozwoliła na wyłączenie z ciągłego obiegu 10 ciężarówek, które dotychczas wykonywały dziennie 260 przejazdów na trasie między fabryką w Poznaniu, a Swarzędzem, gdzie znajduje się zaplecze logistyczne zakładów VW. Jak podkreślił Jörg Pott, dyrektor logistyki w poznańskim zakładzie Volkswagena, bezpośrednie połączenie zaplecza logistycznego z halą produkcyjną otwiera nowe możliwości wdrożenia innowacyjnych procesów dostarczania materiałów od razu na linie produkcyjne, a ponadto wpłynie na znaczące ograniczenie CO2, emitowanego przez pojazdy kursujące dotąd na trasie Poznań - Swarzędz. Przypomnijmy, że codziennie do poznańskiej fabryki VW transportowanych jest ponad 1 mln części i podzespołów do produkcji samochodów. Zgodnie z polityką środowiskową koncernu, aż 98% z nich transportowana jest w pojemnikach wielokrotnego użytku. Pozostałe 2% stanowią opakowania z papieru i drewna, które poddawane są recyclingowi.
Budowa hali logistycznej to dopiero zakończenie I fazy rozbudowy zakładu w Poznaniu. W połowie 2020 r. zakończy się II faza, kluczowa dla przyszłości tej fabryki, tj. rozbudowa hali spawalni. Od początku swojej działalności Volkswagen Poznań zainwestował w swoje lokalizacje ponad 10 mld zł. W latach 2019 i 2020 planowane inwestycje w nowe hale, maszyny i urządzenia wyniosą kolejne 2 mld zł.

Volkswagen Poznań Sp. z o.o. jest obecnie największym producentem samochodów w Polsce, przy czym rok 2018 był rekordowym w historii firmy. Taśmy produkcyjne opuściło 266 819 samochodów (w tym 161 035 szt. VW Caddy i 29 880 szt. VW T6 powstałych w zakładach w Poznaniu i Swarzędzu, a także 66 889 szt. VW Crafter oraz 9015 szt. MAN TGE (z zakładu w Białężycach k. Wrześni). Spółka to także największy pracodawca w Wielkopolsce, zatrudniający ponad 11 000 osób w 4 zakładach produkcyjnych.

Ostatnio zmieniany w piątek, 28 czerwiec 2019 15:20
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe