Zaloguj się

Kolejne firmy testują eActrosy

W wielu miastach europejskich pojawia się coraz więcej elektrycznych samochodów ciężarowych dostarczanych przez różnych producentów. Przykładem dobrych praktyk może być wdrażanie przez koncern Daimler strategii bezemisyjnego transportu towarowego. Premiera prototypu pierwszej na świecie elektrycznej ciężarówki odbyła się w 2016 r. na Targach Pojazdów Użytkowych (IAA) w Hanowerze. Etap wdrażania przez Daimlera elektrycznej wersji popularnego Actrosa rozpoczął się w drugiej połowie 2018 r.

Pierwszym użytkownikiem eActrosa była sieć handlowa EDEKA, testująca pierwszy egzemplarz od września 2018 r. na ulicach Berlina. W ramach programu "innowacyjnej floty" innowacyjne Actrosy zasilają flotę czołowych operatorów logistycznych. Pod koniec 2018 r. Dachser zakupił pierwszy egzemplarz ciężarówki do obsługi linii drobnicowej pomiędzy mikrohubem w miejscowości Kornwestheim a centrum Stuttgartu.
W lipcu br. Nagel Group wprowadził do eksploatacji elektrycznego Actrosa o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) 25 ton, który jest wykorzystywany do przewozu towarów wymagających kontrolowanej temperatury. W przypadku tego wdrożenia chodzi właśnie o dostawy do klientów, którymi są najczęściej sklepy spożywcze zlokalizowane w centrum miasta. W ramach współpracy Nagel Group z firmą Schmitz Cargobull wykorzystywane są naczepy-izotermy tego dostawcy, wyposażone w agregat chłodzący - również zasilany energią elektryczną.
W ramach wspomnianego projektu pod nazwą "innowacyjna flota" elektryczne Actrosy testują klienci z kilku branż, którzy są nadawcami różnych ładunków (od artykułów spożywczych po materiały budowlane). Testy pojazdów odbywają się w takich samych warunkach, w jakich eksploatowane są Actrosy z napędem Diesla. W wersji ciągnika siodłowego, eksploatowanej przez EDEKA, zastosowano baterie litowo-jonowe o pojemności 240 kW. W zależności od obciążenia pełne ładowanie baterii trwa zaledwie 2 godziny, a jego osiągi pojazdu są porównywalne z osiągami konwencjonalnego samochodu ciężarowego. Zasięg eActrosa na jednym ładowaniu wynosi od 150 do 300 km. Ładowanie baterii odbywa się w porze nocnej, po zakończeniu obsługi trasy przez ciężarówkę.
Opracowanie koncepcji i testy ciężkich samochodów ciężarowych w transporcie dystrybucyjnym w miastach jest efektem projektu realizowanego od 2018 r. projektu "EconceptELV2". W projekcie bierze udział 8 firm z Niemiec (Edeka, Dachser, Hermes, Nagel, Ludwig Meyer, pfenning Logistics, TBS Rhein-Necar i Rigtering) oraz 2 ze Szwajcarii (Camion Transport i Migros). Założenia całego przedsięwzięcia zostały wypracowane przez Daimler AG i Politechnikę w Akwizgranie. Projekt zakłada testy pojazdów do połowy 2020 r., mające na celu porównanie różnych scenariuszy dotyczących wydajności pojazdów elektrycznych (np. zużycie energii, ekonomiczność) w stosunku do ciągników siodłowych z silnikiem Diesla, użytkowanych w różnych warunkach eksploatacyjnych.

Ostatnio zmieniany w środa, 17 lipiec 2019 14:45
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe