Zaloguj się

Lider światowego bezpieczeństwa na drodze wybiera polską firmę do zadań specjalnych

Polska firma została wybrana przez Szwedzką Agencję Transportu (Swedish Transport Agency, STA). W 2020 roku instytucja ta będzie pracować na oprogramowaniu Tachoscan Control, którego producentem jest Inelo. Tym samym Szwecja dołączyła do grona 19 krajów, w których polskie rozwiązania IT dla transportu drogowego wspierają służby kontrolne w podnoszeniu bezpieczeństwa na drodze i przestrzeganiu prawa związanego z rozliczaniem czasu pracy kierowców. To kolejny sukces na arenie międzynarodowej. Rodzimi przewoźnicy są liderem na europejskich drogach, w tyle nie pozostają dostawcy nowoczesnych systemów informatycznych. Kontrakt o wartości 1,3 mln złotych został podpisany na cztery lata z możliwością dwukrotnego przedłużenia.

STA to Szwedzka Agencja Transportu powołana przez tamtejszy rząd w 2010 roku. Do jej zadań należy między innymi sporządzanie i egzekwowanie przepisów w myśl zasad bezpieczeństwa w komunikacji wspólnych dla władz, firm, organizacji i samych obywateli. Agencja składa się z byłych organów kontroli dla transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i morskiego. Jest instytucją rządową i finansowaną przez państwo, ale częściowo niezależną. Jej celem jest wdrażanie gotowych systemów bezpieczeństwa, które mogą być opracowane we współpracy z prywatnymi przedsiębiorstwami i partnerami zagranicznymi. Do grona tych ostatnich właśnie dołączyła firma Inelo, jako dostawca wysokiej jakości rozwiązania IT, które służy do kontroli właściwego rozliczania czasu pracy kierowców samochodów ciężarowych.

- Szwecja jest ważnym dla nas partnerem biznesowym z uwagi na zaawansowane systemy, które tamtejsi urzędnicy wybierają, by wspierać funkcjonowanie służb kontrolnych tego kraju w codziennej pracy i wykorzystywać je do ciągłego podnoszenia bezpieczeństwa w transporcie drogowym. Jesteśmy jedynym dostawcą takich rozwiązań, które zostały najwyżej ocenione przez STA w procesie przetargowym. Nasz sukces został poprzedzony ponad półroczną pracą nad dostosowaniem oprogramowania do potrzeb szwedzkiej inspekcji. Dodatkowo, zostało ono pozytywnie ocenione w teście wydajnościowym, polegającym na przeprowadzeniu kontroli z trzech miesięcy, obejmującej sto pojazdów i trzystu kierowców - komentuje Bartosz Najman, wiceprezes Inelo.

Kontrakt został podpisany na cztery lata z możliwością przedłużenia dwukrotnego - każdorazowo na dwa lata. Funkcjonariusze STA planują zacząć pracę na polskim oprogramowaniu już w maju 2020 roku. Tachoscan Control będzie wykorzystywany między innymi do przeprowadzania inspekcji w przedsiębiorstwach zatrudniających kierowców zawodowych. Wszelkie inicjatywy szwedzkiej agencji podejmowane są w celach podnoszenia bezpieczeństwa m.in. w ruchu drogowym, w myśl Wizji Zero, czyli dalekobieżnego planu zmniejszenia liczby wypadków na drogach.

Ważny rynek, którego potencjał nadal pozostaje niedoceniony
Szwedzi opracowali własny projekt w celu eliminowania zdarzeń z ofiarami śmiertelnymi i ciężkich obrażeń i są dzisiaj wzorem dla świata. Co więcej, sieć arterii komunikacyjnych, która liczy 579 564 kilometry, włączając w to 1913 kilometrów ekspresowych, jest jedną z najlepszych infrastruktur drogowych w Europie. The World Economic Forum ocenił ją na 5,5 z 7 punktów, plasując Szwecję na 18 miejscu w skali globalnej. Dodatkowo The World Bank, w ramach Logistics Performance Index, wskazuje skandynawskie królestwo na trzecim miejscu wśród innych krajów, biorąc pod uwagę potencjał rynku logistyki w międzynarodowej wymianie handlowej. To tutaj operują kluczowe centra logistyczne na starym kontynencie, m.in.: DB Schenker Logistics, DPDHL czy DSV. Nie mniejsze znaczenie dla ruchu drogowego mają rodzime firmy eksportujące towary do wielu europejskich państw, np. H&M, Volvo czy Ericsson. Jak wynika z danych Inelo, najwięcej dóbr transportowanych jest do Norwegii (18 proc.), Niemiec (16 proc.) i Polski (15 proc.). Wszystkie te czynniki sprawiają, że Szwecja jest logistycznym hubem, a południe kraju cechuje wzmożony ruch tranzytowy, w którym swój udział mają również polscy kierowcy.

Szwecja wybiera najlepszych
Inelo to producent i dostawca nowoczesnych rozwiązań informatycznych dla transportu drogowego, a oprogramowanie Tachoscan Control jest dostępne w 19 krajach w Europie. Korzysta z niego 37 służb kontrolnych. Do tego grona właśnie dołączyła Szwecja. W nadchodzącym roku inspektorzy Szwedzkiej Agencji Transportu będą wykorzystywać polską myśl technologiczną w celu między innymi ciągłej poprawy bezpieczeństwa drogowego.

- To dla nas wyróżnienie i efekt systematycznej pracy nad doskonaleniem naszych systemów. Dzięki czemu jesteśmy pierwszym wyborem dla organów kontrolnych w wielu państwach europejskich. Strategia rozwoju nowych technologii, podnoszenia jakości usługi, automatyzacji procesów i intuicyjności oraz niezawodności programów, które tworzymy, są doceniane i to motywuje do dalszej pracy. Wspieramy służby w działaniach związanych z wykorzystaniem IT w celach bezpieczeństwa w transporcie drogowym oraz egzekwowania przepisów prawa drogowego. To również nasza misja - podsumowuje Bartosz Najman, wiceprezes Inelo.

Gdzie znaleźć polskie oprogramowanie
POLSKA - Inspekcja Transportu Drogowego, Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna, Izba Celna, Policja
NIEMCY - Inspekcja Transportu Drogowego
WIELKA BRYTANIA - Policja, DVA, DVSA (Driver & Vehicle Standards Agency)
HOLANDIA - Inspekcja Transportu , Policja
CZECHY - Policja, Izba Celna w Czechach, Urząd Wojewódzki
ESTONIA - Policja, Inspekcja Pracy
RUMUNIA - Inspekcja Transportu Drogowego (ISCTR) i ARR
LITWA - Inspekcja Transportu Drogowego (VKTI), Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Podatkowa
ŁOTWA - Inspekcja Transportu Drogowego, Policja, Wydział Transportu Urząd Miasta Ryga
SŁOWACJA - Policja
LUKSEMBURG - Inspekcja Celna i Akcyzowa, Inspektorat Pracy i Górnictwa
SŁOWENIA - Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Izba Celna
MALTA - Inspekcja Transportu Drogowego
BELGIA - Policja
UKRAINA - Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Transportu Lądowego Ukrainy (DSBT UkrTransBezpeka)
SZWAJCARIA - Policja (Zurych)
MACEDONIA - Inspekcja Transportu Drogowego
FRANCJA - Inspekcja Transportu Drogowego
DANIA - Policja

Ostatnio zmieniany w piątek, 26 lipiec 2019 10:58
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe