Zaloguj się

Prologis otrzymał certyfikat BREEAM

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Budynek 3 w Prologis Park Prague-Airport w Czechach to niezwykła inwestycja, która otrzymała najwyższą - "Wybitną" ("Outstanding") ocenę BREEAM. Osiągnięcie zostało potwierdzone w maju, a sam certyfikat został oficjalnie przekazany 6 sierpnia w Pradze przez Shamira Ghumrę, dyrektora BREEAM na ręce Michala Vrby, vice president, head of project management na Europę Środkowo-Wschodnią.

BREEAM to najstarszy uznany na świecie system oceny budynków i projektów infrastrukturalnych pod kątem ich wpływu na środowisko. Ta akredytacja uznawana jest za wiodący standard w branży, natomiast ocena "Outstanding" jest najwyższą możliwą do uzyskania oceną w tym systemie. Budynek 3 o łącznej powierzchni 37 800 m kw. to ukoronowanie naszego nieustającego zaangażowania w budowanie zrównoważonych inwestycji dla naszych klientów w regionie Europy Środkowej. Aż 27 500 m kw. zostało oddanych do użytku jako obiekt typu build-to-suit firmie EYELEVEL - spółce o zasięgu globalnym zajmującej się projektowaniem, tworzeniem i aranżowaniem sklepów firmowych dla znaczących światowych marek.

- W strategii biznesowej koncentrujemy się na  ochronie środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładzie korporacyjnym, stale podnosząc nasze standardy - powiedział Michal Vrba, kierownik zespołu odpowiedzialnego za projekt i budowę budynku 3.

W całej Europie kontynentalnej jedynie trzy budynki logistyczne otrzymały ocenę "Wybitną" według systemu akredytacji BREEAM, z czego aż dwa należą do Prologis. W 2017 roku Prologis jako pierwszy i jedyny deweloper w Czechach otrzymał ocenę "Outstading" za budynek 18 w Prologis Park Prague-Rudna. Te dwa obiekty dołączają do grona aż 14 projektów Prologis akredytowanych w ramach BREEAM, z których dwa otrzymały ocenę "Excellent", dwa ocenę "Very Good", a osiem otrzymało ocenę "Good".
Budynek 3 uzyskał końcowy wynik na poziomie 88,3 procent. Został zaprojektowany tak, aby zapewnić znaczne oszczędności operacyjne. O 83,5 procent zredukowano ilość używanej wody pitnej, dzięki: nowoczesnemu systemowi gospodarki wodnej, zaawansowanemu systemowi detekcji wycieków i systemowi odzyskiwania deszczówki. Zmniejszono także zużycie energii aż o 54 procent. Powierzchnie biurowe wyposażono w unikalny system ogrzewania, zasilany przez specjalne pompy do ogrzewania podłóg. Natomiast system rekuperacji (wentylacji z odzyskiem ciepła) pomaga poprawić komfort i samopoczucie pracowników.
Dodatkowo,  powierzchnia zewnętrzna parku została zaprojektowana tak, aby zwiększyć ich różnorodność biologiczną. Posadzono rodzime gatunki roślinności, zioła i trawy, a także krzewy i drzewa. Dzięki temu lokalna fauna i flora mogą rozwijać się w swoim naturalnym, chronionym siedlisku. Ponadto, tam gdzie było to możliwe, do budowy wykorzystano materiały pochodzące całkowicie lub częściowo z recyklingu.
Podstawę wszystkich tych działań stanowi zrównoważony rozwój. To nie tylko wybór materiałów czy oszczędność energii i kosztów - to coś znacznie więcej, bo obejmuje takie kwestie jak zdrowie i dobre samopoczucie.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 22 sierpień 2019 10:57
Zaloguj się by skomentować