Zaloguj się

Grzegorz "Gregory" Ostaszewski i najtrudniejszy tor we Francji

Grzegorz "Gregory" Ostaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak startujący w wyścigach ciężarówek, w weekend 7-8 września 2019 r. rywalizował na torze wyścigowym Charade, w trzecich eliminacjach tegorocznego sezonu francuskiej serii wyścigów ciężarówek French Truck Racing Championship. W tym sezonie zawodnika wspiera firma DKV Euro Service.

Tor Charade jest jednym z najtrudniejszych we Francji, a to ze względu na położenie na terenie górzystym - ściganie na nim wymaga dużego doświadczenia. Łącznie w ciągu weekendu w Charade odbyły się 4 wyścigi: 2 w sobotę i 2 w niedzielę.

Pechowa awaria
Pierwszego dnia, podczas kwalifikacji na torze, pechowa awaria tylnego mostu zmusiła kierowcę do przerwania jazd i uniemożliwiła wywalczenie dobrego miejsca na starcie.

- Mieliśmy mało czasu na wymianę tylnego mostu, by zdążyć przed pierwszym wyścigiem. Udało się - dzięki mechanikom i zaangażowaniu całego zespołu wystartowałem, z ostatniego 23 miejsca co prawda, ale ważne było, by pojechać pierwszy wyścig - relacjonuje Grzegorz.

Wyścig ten Polak ukończył na 6 miejscu, a w kategorii młodzików odebrał puchar za zajęcie 2 miejsca. Sukces ten powtórzył drugiego dnia.

- Jesteśmy pod wielkim wrażeniem determinacji Grześka i siły walki, jaka w nim drzemie. Jak widać, kolejny sukces to była tylko formalność - mówi Anna Biekionis, Team Manager w firmie DKV Euro Service Polska, sponsorującej polskiego zawodnika.

Kolejny raz podium
Łącznie w ciągu weekendu zajął trzykrotnie 6 miejsce i raz 7 miejsce oraz triumfował wśród młodych, dwukrotnie zajmując 2 miejsca. Zebrane punkty przybliżyły go do kierowcy zajmującego czwartą lokatę.

- Kolejny wyścig już pod koniec września w LeMans. Lubię ten tor, rok temu stałem tam na podium, chciałbym ten sukces powtórzyć - dodaje kierowca.

Polak zajmuje aktualnie 5 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Grzegorz "Gregory" Ostaszewski
Ma 27 lat i swoją przygodę ze sportem motorowym rozpoczął startując na motocrossowym motocyklu KTM w wieku 7 lat. Od 2005 roku startował na quadach. Udział w wyścigach ciężarówek jest dla niego kolejnym szczeblem w karierze kierowcy wyczynowego. Aktualnie trzeci rok ściga się w zespole Team14, w lidze francuskiej wyścigów ciężarówek, w serii która jest rozgrywana pod egidą Francuskiej Federacji Sportów Motorowych (FFSA). Zasiada za kółkiem 5,5-tonowego pojazdu Renault Premium Racing w specyfikacji wyścigowej, napędzanego przez podrasowany silnik Renault DXi13 Racing o pojemności 12,8 l, produkcji Renault Trucks o max mocy 1200 KM. Starty Grzegorza sponsorują w tym roku m.in. Renault Trucks Polska oraz DKV Euro Service Polska.

Kalendarz 2019 Mistrzostw Francji Samochodów Ciężarowych FFSA
18 i 19 maja: Grand Prix Camions du Castellet
22 i 23 czerwca: Grand Prix Camions de Nogaro
7 i 8 września: Grand Prix Camions de Charade
28 i 29 września: 24 Heures Camions Le Mans
12 i 13 października: Grand Prix Camions d'Albi

Ostatnio zmieniany w wtorek, 24 wrzesień 2019 16:22
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe