Zaloguj się

Do Mediolanu po staż w spedycji

  •  Beata Wasyliszyn
  • Kategoria: Edukacja

Praktyka zagraniczna to doskonała możliwość do zdobycia cennej wiedzy oraz doświadczenia zawodowego. Z takim właśnie nastawieniem trzynastu uczniów klasy trzeciej o profilu technik spedytor z I Zespołu Szkół we Wschowie wyjechało do Mediolanu, aby odbyć staż w firmach na północy Włoch.

Wyjazd poprzedzony był wieloetapowymi przygotowaniami w formie zajęć z języka angielskiego branżowego, zajęć kulturowych oraz zajęć indywidualnych i grupowych z pedagogiem i z doradcą zawodowym. Pomimo dobrego przygotowania, niektórzy uczniowie mieli obawy, czy dadzą sobie radę w firmie w obcym kraju. Wiedzieli, że muszą się zmierzyć z barierą językową, korzystaniem ze środków komunikacji publicznej, a także z rozłąką z rodziną i przyjaciółmi. Po przyjeździe na miejsce, widok słonecznego Mediolanu pozwolił im na chwilę zapomnieć o wszelkich obawach związanych z praktyką. A w poniedziałek, pod opieką nauczycieli oraz organizatorów praktyk, udali się do swoich pracodawców w firmach spedycyjnych i magazynach.
Pierwsze spotkania w firmach polegały na poznaniu swoich opiekunów praktyk, zakresu obowiązków oraz zasad bezpieczeństwa podczas pracy. W firmach spedycyjnych uczniowie pracowali w magazynach, hurtowni oraz przy realizacji cateringu zewnętrznego. Ich zadaniem było rozładowywanie towarów z kontenerów, układanie towarów w magazynie, kompletowanie towarów, przygotowywanie wysyłki połączone z odpowiednim pakowaniem i zabezpieczaniem towarów, a następnie planowanie transportu. Ponadto młodzież zajmowała się dystrybucją towarów, obsługą kontrahentów oraz klientów indywidualnych.
Pierwsze dni były niewątpliwie stresujące, ponieważ nowe zadania i bariera językowa wymagały ogromnego skupienia i ciężkiej pracy. Ale już po kilku dniach każdy wiedział, co do niego należy, komunikacja z pracownikami przebiegała coraz lepiej, a dojazd do pracy nie był trudny, chociaż dla niektórych dość długi. Na półmetku grupa uczestniczyła w programie kulturalnym. Spedytorzy udali się do XX-wiecznej Galerii Vittorio Emanuele II, Zamku Sforzów i Parku Sempione, a także zwiedzili Katedrę Narodzin św. Marii w Mediolanie oraz Piazza Duomo i Stadion San Siro.
Drugi tydzień praktyk był bardzo pracowity dla wszystkich. Dlatego uczniowie zostali wysoko ocenieni przez swoich tutorów. Przede wszystkim chwalono ich za pracowitość i odpowiedzialne realizowanie powierzonych im zadań. Na zakończenie uczniowie otrzymali certyfikaty i zaświadczenia z odbytych praktyk.
Dla każdego z nich pobyt na praktyce zagranicznej to ważne doświadczenie pod wieloma względami. Nabyli nowe kompetencje, poznali sposób i organizację pracy w firmie zagranicznej, przełamali barierę językową oraz uwierzyli we własne możliwości.
Podróż, pobyt i organizacja praktyki jest możliwa dzięki środkom z projektu "Ponadnarodowej mobilności uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego" o nazwie "Dobra profesja otwiera wiele drzwi" realizowanego przez I Zespół Szkół we Wschowie, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

 

  

Ostatnio zmieniany w środa, 09 październik 2019 14:25
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe