Zaloguj się

Port Gdańsk łączy Polskę i Singapur

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Port Gdańsk został inicjatorem i organizatorem forum Singapore Maritime & Business Mixer. 29 października w Singapurze spotkali się czołowi przedstawiciele branży morskiej obu krajów. To pierwsza taka inicjatywa, łącząca dwie najprężniej rozwijające się gospodarki świata. Jednocześnie wydarzenie uczciło 50-lecie stosunków dyplomatycznych pomiędzy krajami.

Wydarzenie przyciągnęło ponad 250 osób związanych z lokalnych biznesem, szukających nowych kontaktów biznesowych i możliwości inwestycyjnych. Polskiej delegacji przedsiębiorców przewodził Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ze strony singapurskiej z polskimi gośćmi spotkał się Baey Yam Keng, starszy sekretarz w Ministerstwie Transportu oraz w Ministerstwie Kultury, Społeczności i Młodzieży. Port Gdańsk reprezentował Łukasz Greinke, prezes zarządu. Jak podkreślił Łukasz Greinke, celem Portu Gdańsk było zaznaczenie swojej pozycji jako "bramy do Bałtyku" dla singapurskich i azjatyckich firm logistycznych, zapewniających dostęp do 120 milionów konsumentów.

- Port Gdańsk jest najszybciej rozwijającym się portem w Europie. Przeładunki w 2018 roku zwiększyły się o 20%, w tym roku jest to już 9%, a celujemy w przeładowanie ponad 52 milionów ton - powiedział Łukasz Greinke. - Ten wzrost wynika z doskonałego zrozumienia mocnych punktów naszego miasta. Jesteśmy jedynym bałtyckim portem, do którego regularnie przypływają statki z Azji, w tym największe jednostki świata - w tym największy na świecie kontenerowiec MSC Gulsun. Mamy najszybsze i najbardziej opłacalne połączenie z Europą Wschodnią - przede wszystkim do Polski, Czech, Słowacji. Węgier, Białorusi i Ukrainy.

Ten potencjał wraz z możliwościami kilkunastu innych polskich firm przedstawiła polska delegacja w czasie otwierającej całe wydarzenie konferencji. Podczas wydarzenia Port Gdańsk zaprezentował największy projekt inwestycyjny z branży portowej w Europie. Port Centralny zakłada rozbudowanie obecnej infrastruktury portowej i dodanie ponad 19 km nabrzeży użytkowych, 9 nowych terminali i 8,5 km falochronów. Inwestycja w rezultacie ma przynieść wzrost przeładunków w Porcie aż do 100 mln ton rocznie w przeciągu 10 lat. Tym samym Port Gdańsk ma szanse stać się nie tylko największym portem, ale również najprężniej działających centrum logistycznym Europy Wschodniej.

- Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy przedstawić założenia tego ogromnego projektu inwestycyjnego w Europie naszym partnerom z Singapuru - powiedział Marcin Osowski, wiceprezes ds. infrastruktury w Porcie Gdańsk. - Te plany to przede wszystkim budowa Portu Centralnego, który ma przygotować port na zwiększenie przeładunków w kolejnych latach.

Wydarzeniu towarzyszyła wizyta w terminalu PSA International, który swoją główną siedzibę ma właśnie w Singapurze. W maju tego roku PSA zakupiła terminal DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy w Polsce, we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju oraz IFM Global Infrastructure Fund. Na pamiątkę 50-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską i Singapurem, 29 października, został odsłonięty dzwon żeglarski. Specjalnie na tę okazję została odlana kopia dzwonu żeglarskiego z "Daru Młodzieży", który wcześniej odwiedził Singapur w ramach światowego Rejsu Niepodległości.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 31 październik 2019 10:56
Zaloguj się by skomentować