Zaloguj się

O logistyce w Szczecinie

Zagadnienia dotyczące obszarów logistycznych, magazynowych i transportowych Szczecina były tematem przewodnim Międzynarodowej Konferencji Transgranicznej "Partnerschaft und Business", która odbyła się w październiku br. w ramach 3. edycji Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej w Szczecinie.

Praktycy biznesu z Polski i Niemiec już po raz trzeci wymieniali się doświadczeniami i opowiadali, jak skutecznie rozwijać relacje polsko-niemieckie i poszerzać perspektywy biznesu po obu stronach granicy. W tym roku konferencja w całości została poświęcona tematom branży TSL. Dlaczego? Nie bez powodu mówi się o Szczecinie jako o bramie na zachód i północ Europy. Szczecin wyróżnia się wyjątkową lokalizacją oraz łatwym dostępem do rynków zbytu i zaopatrzenia w Polsce, Europie i na świecie. Strategiczna lokalizacja na skrzyżowaniu szlaków wszystkich rodzajów transportu oraz dostępność powierzchni magazynowych czynią miasto niezwykle atrakcyjnym miejscem do lokowania i rozwoju firm, właśnie z branży logistycznej. Od kilku lat Szczecin stał się wyraźnym liderem rynku magazynowego w północno-zachodniej Polsce. Tegoroczny raport Colliers International Poland wskazał jeszcze lepsze wyniki Szczecina w tym zakresie - wszystkie hale magazynowe w Szczecinie i okolicach są wynajęte w stu procentach. To najlepszy taki wskaźnik w Polsce!

- Branża logistyczna w Szczecinie to jedna z najważniejszych branż. Poświęcenie całej konferencji zagadnieniom logistycznym było dla nas naturalnym rozwiązaniem - tłumaczy Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. - Rozwojowi tego sektora służy nie tylko doskonałe położenie geograficzne Szczecina, ale także dostępność portu morskiego, lotniska cargo i sieci dróg ekspresowych. Bezapelacyjnie ważny jest także know-how uczelni wyższych.

Podczas konferencji "Partnerschaft und Business" przedsiębiorcy dyskutowali o atrakcyjności Szczecina pod względem inwestycyjnym, możliwościach rozwojowych podczas dwóch paneli - "Logistyka przyszłości - kluczowym czynnikiem w rozwoju Transgranicznej Metropolii Szczecina" oraz "Polsko-niemieckie analizy sektora TSL - aktualne trendy i wyzwania". Moderatorem dyskusji był Artur Olejniczak z Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytutu Logistyki i Magazynowania. Głównymi wątkami w rozmowie były konieczność robotyzacji centrów dystrybucyjnych i kierunki rozwoju tej branży, a także problemy kadrowe. Spora część spotkania była poświęcona potencjałowi Szczecina i zmianom, jakie nastąpiły w ostatnich latach w tym mieście.

- Rynek magazynowy Szczecina i okolic przeżywa bardzo duży boom w ostatnich 5 latach. Kiedyś był rynkiem, który nie miał takiego oddziaływania na region Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz mówimy o rynku, który zdecydowanie ma zakres paneuropejski, a ostatnie inwestycje w centra dystrybucji Zalando i Amazona, tylko potwierdzają to, że jest to rynek, który ma już etap młodości za sobą. Jest to rynek dojrzały, w który wierzą wszyscy główni inwestorzy powierzchni magazynowych i przemysłowych - tłumaczył Jan Barbasiewicz z Colliers International Polska.

Konferencję "Partnerschaft und Business" zorganizowała Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. Jej celem jest wspieranie rozwoju mikro, małych i średnich firm na terenie gminy i gmin ościennych. Działalność Agencji obejmuje prowadzenie usług informacyjnych, doradczych, propagowanie przedsiębiorczości i innowacyjności. Zajmuje się aktywną promocją gospodarczą miasta, w tym terenów inwestycyjnych, pełną obsługą inwestorów polegającą na wsparciu i doradztwie w procesie inwestycyjnym. Aktywnie współpracuje także z lokalną administracją, administracją rządową oraz instytucjami wsparcia biznesu w Polsce i za granicą. W kompetencjach spółki jest także udzielanie korzystnych poręczeń kredytowych i gwarancji bankowych firmom znajdującym się w takiej potrzebie.

Czytaj także - Port Gdańsk łączy Polskę i Singapur

Ostatnio zmieniany w środa, 13 listopad 2019 15:48
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe