Zaloguj się

Pierwsza pomoc na drodze, czyli #HeroTrucker

W Polsce 2 325 358 osób posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu kat. C, natomiast 1 362 187 ma możliwość kierowania ciężarówką wraz z naczepą (kat. C+E)1. Kierowcy zawodowi rocznie pokonują nawet 87 000 km, ponad 67% czasu w ciągu roku spędzają w delegacji, z czego dziennie w drodze są średnio 7h2. Dlatego to właśnie truckerzy mają największą wiedzę o tym, co dzieje się na drodze i często są pierwsi na miejscu wypadku. Trwa kampania #HeroTrucker, która zwraca uwagę na konieczność edukowania kierowców w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Co prawda liczba śmiertelnych wypadków drogowych stopniowo zmniejsza się, ale ich liczba wciąż przewyższa liczbę zgonów spowodowanych chorobą3. Jak podaje CBOS - w Polsce 63% uczestników ruchu drogowego doświadczyło wypadku, z czego 17% stanowiły ofiary śmiertelne. To samo badanie wskazuje, że 41% osób było świadkami niebezpiecznych sytuacji na drodze4. Policyjne statystyki pokazują, że na terenie naszego kraju dochodzi do ponad 35 tys. wypadków w ruchu drogowym, w których życie traci ponad dwa tys. osób. W skali całej Europy można mówić rocznie aż o 25 tys. ofiarach śmiertelnych5.
Według badań 75% uważa, że zna zasady udzielania pierwszej pomocy6, ale tylko 19% deklaruje, że potrafiłoby je zastosować w praktyce7. Powszechna edukacja w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej jest na pewno potrzebna. W środowisku transportowym powstała idea akcji #HeroTrucker, której celem jest szerzenie wiedzy o ratowaniu zdrowia i życia przez każdego uczestnika ruchu drogowego.

- Chcemy, żeby wypadek nie był tylko przeszkodą w podróży, ale by determinował zachowania, które będą ratować zdrowie i życie ofiar wypadków. Od momentu zatrzymania krążenia na rozpoczęcie akcji reanimacyjnej jest zaledwie 240 sekund, dlatego niezbędne jest podjęcie działań, które będą prowadzone do czasu pojawienia się na miejscu służb ratunkowych już przez pierwszych świadków zdarzenia. Propagowanie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy utrwala w świadomości szereg reakcji, które nawet w obliczu dużego stresu, człowiek będzie w stanie sobie przypomnieć i wykonać - mówi Dagmara Trusewicz z Fundacji Truckers Life, inicjatora kampanii #HeroTruckers.

- Z kierowcami pracujemy od ponad 17 lat. Z myślą o ich wymagającej pracy doskonalimy nasze usługi i produkty. Chętnie wspieramy wszelkie inicjatywy, mające na celu podnoszenie bezpieczeństwa na polskich i europejskich drogach. Dołączając do kampanii Fundacji Truckers Life, przygotowaliśmy materiały specjalnie dla tych, którzy codziennie przemierzają tysiące kilometrów po drogach całej Europy. Naklejki na szyby ciężarówek mają przypominać, w jaki sposób prawidłowo zachować się w sytuacji, gdy należy ratować komuś zdrowie i życie, a jednocześnie pamiętać o własnym bezpieczeństwie. To niezwykle ważne, dlatego zapraszamy kierowców i przewoźników do przyłączenia się do akcji - mówi Bartosz Najman wiceprezes Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców oraz Inelo.

1 Dane na dzień 31.12.2016 r., CEPiK
2 Raport przeprowadzony przez Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców - "Kim jest polski kierowca?"
3 Ramy polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego UE na lata 2021-2030 - Kolejne kroki w kierunku realizacji "wizji zero", Bruksela, 19.06.2019 r.
4 CBOS, Polacy wobec wypadków drogowych, Warszawa, 07.2017 r.
5 https://ec.europa.eu/poland/news/180410_road_safety_pl
6 E. Kwiatkowska, D. Kossoń, Ocena wiedzy pacjentów dotycząca zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Warszawa, 19.09.2018 r.
7 CBOS, Polacy wobec wypadków drogowych, Warszawa, 07.2017 r.

W załączniku 10 przykazań kierowcy, jeśli jesteś świadkiem wypadku

Czytaj także - Znana truckerka ambasadorką kampanii #Herotrucker

Ostatnio zmieniany w niedziela, 17 listopad 2019 15:24
Zaloguj się by skomentować