Zaloguj się

ISS RFID współpracuje z firmą Rossmann

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

ISS RFID, gdyński startup technologiczny, zakończył jeden z pierwszych etapów wdrożenia systemu radiowej identyfikacji ładunku w magazynach firmy Rossmann w Łodzi. Technologia RFID wspiera automatyzację nowego magazynu, ograniczając czasochłonność oraz minimalizując błędy w załadunku. Wdrożenie trwało rok i usprawniło zarządzanie gospodarką środków transportowych.

Z rozwiązania opartego na radiowej identyfikacji towarów skorzystała sieć drogeryjna Rossmann. Zdalna identyfikacja przedmiotu oznaczonego tagiem RFID, przesyła zwrotnie informacje o swoim statusie do czytnika, dzięki temu zautomatyzowano jeden z procesów w najnowszym magazynie centralnym w Łodzi. Wdrożenie kompleksowego projektu w tak dużym obiekcie przez młodą polską firmę to spore osiągnięcie.

- Cieszę, że nasz zespół tak dobrze sobie z nim poradził. Wprowadzony system, oparty na technologii RFID, już dziś przekłada się na konkretne korzyści w firmie Rossmann. Konkurujemy z dużymi firmami, a wyróżnia nas to, że systemy tworzymy pod indywidualne potrzeby i integrujemy je z innymi, funkcjonującymi u klientów, czego przykładem jest, zakończony właśnie, projekt w firmie Rossmann. W każdej branży są zresztą obszary, gdzie RFID pozwala uzyskać oszczędności - mówi Adam Silny, prezes firmy ISS RFID.

Wprowadzenie systemu RFID w magazynie wysyłkowym firmy Rossmann było przeprowadzone po to, by zoptymalizować proces obsługi załadunku towarów, przy jego maksymalnej automatyzacji i kontroli wysyłanych towarów. Sieć realizuje około 1000 wysyłek tygodniowo 24 godziny na dobę. Rewolucyjnym więc było zastosowanie automatycznej identyfikacji w kilkudziesięciu tysiącach boksów z towarami przeznaczonymi do wysyłki i wyposażenie ich w trwale przymocowane tagi RFID. W każdym doku zainstalowano czytnik oraz 4 anteny. Na zewnątrz natomiast zamontowano zintegrowane czytniki nad dokami i 15 kontrolujących ruch pojazdów na terenie zakładu, które monitorują wagi oraz wjazdy i wyjazdy.
Ruch kontenerów na dokach załadunkowych jest wykrywany przez wdrożony system, który różnia kierunek ruchu w czasie rzeczywistym, nawet w momencie jednoczesnego ich przejazdu w przeciwnych kierunkach. Daje także możliwość kontrolowania procesu załadunku pojazdów, potwierdzać jego poprawność, tj. wysyłkę właściwego towaru do właściwego sklepu. Dzięki nowemu systemowi usprawniono pracę kierowców i pracowników magazynu.
Wdrożenie projektu było dość złożone. Wymagało współpracy 4 podwykonawców oraz integracji 4 systemów: systemu zarządzającego firmy Rossmann, sterującego automatyką, kontrolą dostępu oraz RFID.

- Wyzwaniem było, mając na jednej ścianie tak dużą liczbę doków, tak ustawić instalację, aby przy pełnej pracy magazynu urządzenia nie zakłócały się, a zewnętrzne czytniki nie wpływały negatywnie na działanie instalacji wewnątrz. Skomplikowanym zadaniem była też właściwa weryfikacja i filtracja danych, by mieć pewność, że odpowiednie boksy trafiają na dobre doki, a następnie do pojazdów - podsumowuje Jakub Kownacki, dyrektor techniczny ISS RFID.

Technologia RFID świetnie sprawdza się w logistyce i transporcie. Usprawnia zarządzanie zasobami magazynowymi, pozwala monitorować i kontrolować łańcuch dostaw, również w czasie rzeczywistym. Zwiększa także bezpieczeństwo pracowników, lokalizując osoby i pojazdy na terenie magazynu czy hali. W handlu detalicznym RFID wykorzystuje się do usprawniania procesów inwentaryzacyjnych oraz w rozwiązaniach samoobsługowe typu "self checkout".

Czytaj także:
- Nowe technologie w branży odzieżowej
- RFID na Poczcie Polskiej
- Podróże, bagaż i logistyka

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 18 listopad 2019 12:36
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe