Zaloguj się

Accolade inwestuje w Częstochowie

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Międzynarodowy inwestor na rynku nieruchomości komercyjnych Accolade inwestuje w kolejny park przemysłowy, który zostanie otwarty w lutym 2020 roku, tym razem w Częstochowie. W budowie są już dwa nowoczesne, ekologiczne budynki magazynowe klasy A o łącznej powierzchni 30 400 m kw.

Jest to kolejna inwestycja typu brownfield czeskiego inwestora w Polsce. Brownfield to inwestycje realizowane poprzez ponowne wykorzystanie terenów, budynków lub obiektów infrastruktury przemysłowej. W portfelu firmy inwestycje tego typu stanowią niemal połowę. Wartość projektu wynosi prawie 30 mln euro. Na wybór Częstochowy miała wpływ strategia wyróżniająca inwestycje w regiony o największym potencjale. Pierwsi najemcy w Częstochowie mają pojawić się na początku przyszłego roku.
Accolade dysponuje dziewięcioma parkami przemysłowymi w Polsce o łącznej powierzchni 588 000 m kw. i wartości 400 mln euro, położonych w: Szczecinie, Zielonej Górze, Lublinie, Kielcach, Bydgoszczy, Białymstoku, Koninie, Legnicy i Mińsku Mazowieckim. Panattoni Park Częstochowa będzie zlokalizowany w pobliżu Częstochowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i drogi krajowej numer 1. Park będzie znajdował się około godziny jazdy od zjazdu z autostrady A1 i A4 oraz 1,5 godziny od zjazdu z autostrady A1 i A2.

- Rynek powierzchni magazynowych w centrach regionalnych stale rośnie. Kontynuujemy wdrażanie strategii zakładającej obecność w dynamicznych miastach o dużym potencjale, takich jak Częstochowa. Wyniki Accolade pokazują, że każda z lokalizacji, w którą zainwestowaliśmy, była dobrze przemyślana i przyczyniła się do rozwoju danego regionu. W tym przypadku jest podobnie. Jestem przekonany, że Panattoni Park Częstochowa odniesie sukces - mówi Michał Białas, Head of Poland w Accolade.

Nowoczesny park przemysłowy odmieni istniejącą działkę typu brownfield, która stoi obok funkcjonującej koksowni. Częstochowa ma możliwość ubiegania się o realne wsparcie dla przedsiębiorców w postaci zwolnień z podatku od nieruchomości. Pomagają również duże inwestycje w infrastrukturę, realizowane przez samorząd. Częstochowa jest również dobrze oceniana przez pryzmat lokalnego rynku pracy.

- Kilka kluczowych czynników decyduje o sukcesie parków przemysłowych i magazynowych w miastach regionalnych. Najważniejsze kryteria to: potencjał rynku pracy, dostępność transportowa i możliwość uzyskania konkurencyjnych warunków finansowych. Koszt gruntów jest również znaczący, ponieważ zwykle jest niższy w takich lokalizacjach niż w dużych aglomeracjach. Ponadto najemcami nowoczesnych magazynów są coraz częściej lokalne firmy, które rozwijają się dynamicznie i podnoszą jakość wynajmowanej powierzchni, co znacznie ułatwia im zmniejszenie rotacji pracowników, ale także przyciągnięcie nowej siły roboczej - komentuje Tom Listowski z CRESA.

Czytaj także - Raport Cushman & Wakefield - Marketbeat Polska - III kwartał 2019 roku

Ostatnio zmieniany w wtorek, 19 listopad 2019 15:03
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe