Zaloguj się

Szaleństwo Black Friday

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Black Friday to wyjątkowy dzień dla miłośników zakupów i łowcy okazji i z każdym rokiem przyciąga ich coraz więcej. W Stanach Zjednoczonych tego dnia wydano w 2018 roku ponad 90 miliardów dolarów, czyli aż o 52 proc. więcej niż w 2017 roku1. Znaczne wzrosty sprzedaży są osiągane również w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Niemczech czy Australii. To świetna okazja również dla polskich sklepów e-commerce, które oferują wysyłkę towarów za granicę.

Amerykańska tradycja Czarnego Piątku zadomowiła się już w Polsce na dobre. Z badania analityków Picodi.com, największego portalu agregującego rabaty na świecie, aż 60 proc. ankietowanych Polaków zadeklarowało, że skorzysta ze zniżek oferowanych w Black Friday. Średnio mężczyźni wydają na zakupy około 205 dolarów, a kobiety niemal 145.
Black Friday to szczególny dzień dla przedsiębiorców e-commerce, kierujących swoje towary na rynki zagraniczne. Skala biznesu jest naprawdę duża - to prawdziwe, handlowe żniwa. W Stanach Zjednoczonych sprzedaż w Black Friday wzrasta w porównaniu do dziennej średniej z całego roku aż o ponad 2000 proc2. Świetne wzrosty są osiągane również w krajach europejskich, choćby w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie wynoszą one odpowiednio 1700 i 2400 proc.

- Black Friday to bardzo intensywny dzień nie tylko dla sklepów online, ale przede wszystkim dla obsługujących je firm kurierskich. Wybór odpowiedniego partnera logistycznego może okazać się kluczowy do odniesienia sukcesu - mówi Tomasz Buraś, dyrektor zarządzający DHL Express Poland. - Jak wynika z przeprowadzonego przez DHL badania3, w przypadku zagranicznych zakupów o wysokiej wartości, klienci oczekują sprawnej dostawy, nawet następnego dnia. Spełnienie tego wymagania jest o tyle istotne, że zadowolenie z szybkiego doręczenia przesyłki dwukrotnie zwiększa szanse na powtórny zakup w sklepie online.

Zdecydowanymi liderami zakupów w Black Friday wciąż są Amerykanie. W 2018 wydawali oni średnio aż 515 dolarów. Tuz za nimi plasują się Kanadyjczycy, którzy na zakupy przeznaczali 488 dolarów. W Europie dominują Brytyjczycy, wydając średnio 399 dolarów oraz Niemcy, przeznaczając na listopadowe zakupy 239 dolarów.

1 Badanie Finder Black Friday Statistics 2018.
2 Badanie Picodi Black Friday 2019.
3 Raport DHL Express "21st Century Spice Trade".

Czytaj także:
- E-commerce tylko dla firm, które najszybciej sprostają wyzwaniom w obszarze łańcucha dostaw

Ostatnio zmieniany w czwartek, 21 listopad 2019 13:08
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe