Zaloguj się

Pierwsze stałe połączenie kolejowe Chin i Gdańska

21 listopada 2019 w DCT Gdańsk uruchomiono pierwszy regularny serwis kolejowy łączący Chiny z Gdańskiem. Pociąg Euro China Train regularnie przyjeżdżać będzie z Xi'an w Chinach, poprzez terminal lądowy Adampol Małaszewicze, do morskiego terminalu kontenerowego DCT w Porcie Gdańsk.

Pociąg wpisuje się w koncepcję "One Belt, One Road", która zakłada stworzenie szybkiego i pewnego połączenia Chin z resztą świata. Polska ma duży wkład w jej realizację. Pociąg Euro China Train jest efektem wielomiesięcznych rozmów prowadzonych przez polskie władze i spółki: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Adampol oraz DCT Gdańsk. Przejazd kolejowy towarów z Chin do terminalu w Małaszewiczach - jednego z największych terminali kolejowych o znaczeniu międzynarodowym w Polsce - trwa od 9 do 10 dni. Czas podróży z Małaszewicz do Gdańska to tylko 1 lub 2 dni. Kolejny pociąg z Chin przyjedzie w grudniu. Regularne, cotygodniowe transporty na tej trasie ruszą już od stycznia 2020.

- Nowe połączenie kolejowe z Chin bezpośrednio do Portu Gdańsk jest alternatywą dla portów zachodnioeuropejskich, która znacząco skraca czas dostawy kontenerów na rynki Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Widzimy w tym szansę na wykorzystanie naszej mocno rozwiniętej siatki połączeń i infrastruktury przeładunkowej - mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. - Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie przyśpieszyć transport towarów z Chin nawet o 5 dni. Należy pamiętać również o mniejszej ilości operacji na kontenerze, co przekłada się na mniejsze koszty. Od dziś Port Gdańsk może zaoferować szybszą, tańszą i konkurencyjną wobec obecnie funkcjonujących rozwiązań usługę.

Przeładunek kontenerów odbywać się będzie na największym terminalu kontenerowym na Bałtyku - DCT Gdańsk. Od 2019 r. DCT wchodzi w skład grupy PSA - jednego z czołowych światowych operatorów terminali kontenerowych.

- Od 2010 roku DCT Gdańsk obsługuje bezpośrednie połączenia oceaniczne z Dalekim Wschodem, umożliwiając Polsce połączenie z największym szlakiem handlowym transportu morskiego; między Europą a Azją. Zapewnia również sprawną wymianę handlową produktów naszego regionu z Azją. Dziś jesteśmy świadkami uruchomienia stałego połączenia kolejowego między Chinami a Gdańskiem i cieszymy się, że możemy być częścią tego serwisu. To wartość dodana dla portu, rozszerzony wachlarz możliwości dla klientów. To dowód, że transport morski oraz lądowy mogą rozwijać się i współistnieć w harmonii, umacniając tym samym pozycję Portu Gdańsk i terminalu DCT jako Północnej Bramy dla najszybciej rozwijającego się regionu w Europie - komentuje Cameron Thorpe, prezes Zarządu DCT Gdańsk.

W utworzenie serwisu Euro China Train zaangażowana była również firma Adampol, która od 20 lat prowadzi działalność w zakresie międzynarodowego i krajowego transportu samochodów osobowych, dostawczych i półciężarowych. Firma posiada do dyspozycji kilka tysięcy autotransporterów oraz kilkaset specjalistycznych wagonów.

- Firma Adampol ma już wieloletnie doświadczenie w przeładunkach pociągów z Chin na swoim terminalu na granicy polsko-białoruskiej. Każdego dnia przez Małaszewicze przejeżdża 19 pociągów ze wszystkich najważniejszych chińskich terminali lądowych. Połączenie między terminalem lądowym Adampol Małaszewicze a terminalem morskim DCT Gdańsk otwiera wiele szlaków transportowych, które będą konkurencyjne w stosunku do istniejących, np. te prowadzące z Chin przez Hamburg i Duisburg do Wielkiej Brytanii czy Skandynawii mogą zostać zastąpione i w rezultacie przyspieszone aż do 5 dni. Alternatywne szlaki transportowe, które tworzy jeszcze bardziej umocni pozycję portu Gdańsk w Europie - dodaje Elena Łukanowa, prezes zarządu Adampol S.A.

Czytaj także:
- PKP CARGO rozwija intermodal

Ostatnio zmieniany w czwartek, 12 grudzień 2019 07:19
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe