Zaloguj się

Najbardziej innowacyjne wdrożenia nagrodzone

21 listopada 2019 roku podczas gali Kod Innowacji, organizowanej przez GS1 Polska, zostały wręczone nagrody za najlepsze wdrożenie globalnych standardów.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyły:

- Decathlon Polska - kategoria retail*
- Allegro - kategoria e-commerce
- PEKAES - kategoria TSL
- HTL STREFA - kategoria ochrona zdrowia
- Bio Market - MŚP

Ponad 1100 osób oddało swój głos w głosowaniu internautów. Wyłoniona w ten sposób nagroda publiczności trafiła do PKS Gdańsk-Oliwa. Jury, w skład którego wchodzili eksperci z nagradzanych branż, nagrodziło firmy, które osiągnęły największe korzyści z wdrożenia globalnych standardów. Jury zdecydowało się również przyznać jedno wyróżnienie, doceniając wdrożenie w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr. W. Biegańskiego w Łodzi.

Profesor Barbara Borusiak, Kierownik Katedry Handlu i Marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, jurorka konkursu Kod Innowacji, w uzasadnieniu decyzji jury, podsumowuje werdykt w kategorii retail: - Otagowanie wszystkich produktów w asortymencie Decathlon to krok milowy nie tylko dla tej firmy i za to jest ta nagroda. Jest to tym samym nagroda za: przełamanie barier fizycznych - wody i stali, barier mentalnych - naturalnych obaw przed zmianą, barier społecznych, bo takie wdrożenie wymaga zaangażowania niemal całej załogi, oraz barier finansowych, ponieważ pieniędzy zawsze jest za mało.
Patrycja Sass-Staniszewska, Prezes Zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej, wchodząca w skład jury, komentuje: - Jury zdecydowało się przyznać nagrodę w kategorii e-commerce firmie Allegro. Tym wdrożeniem standardu GS1 zainteresowanych jest bezpośrednio 21 mln Polaków, gdyż tyle zarejestrowanych klientów ma Allegro.pl. Dzięki wprowadzeniu numeru GTIN jako identyfikatora produktowego klient wie dokładnie, co kupuje i szybciej dociera do interesującego go produktu, a sprzedawca może więcej sprzedać.
Prof. Arkadiusz Kawa, Dyrektor Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu, uzasadnia wybór jury w kategorii transport i logistyka: - Projekt implementacji globalnego standardu wymiany informacji GS1XML w firmie PEKAES realizowany był kompleksowo, począwszy od inwentaryzacji, mapowania informacji, aż po testowanie i uruchomienie produkcyjne. Dzięki temu uzyskano pełne wdrożenie standardu z klientem, które będzie można powielać przy współpracy z kolejnymi kontrahentami. Dodatkowe wartości wdrożenia to automatyzacja procesów i wzrost przejrzystości informacyjnej w całym łańcuchu dostaw.

Wręczający nagrodę w kategorii ochrona zdrowia, Roman Radomski - Prezes HL7, uzasadniał wybór firmy HTL Strefa: - Nagrodę przyznano za wdrożenie automatycznego nadruku bezpośredniego kodu GS1 DataMatrix zawierającego identyfikator UDI na produkowanych wyrobach medycznych. Rozwiązanie usprawniło wewnętrzny proces produkcji i poprawiło jakość nadruku, co było realizacją potrzeb klientów. Wdrożenie stanowi nie tylko realizację wymagań prawnych związanych ze znakowaniem wyrobów medycznych, ale umożliwia również skuteczne i bezpieczne zarządzanie przepływem wyrobów medycznych w procesach ochrony zdrowia.

- W tym roku GS1 Polska zwraca szczególną uwagę na znaczenie współdzielenia danych, które dane, obecnie stanowią paliwo cyfrowej transformacji. Możliwość gromadzenia oraz analizy ogromnych ilości danych stała się w ostatnich latach niezwykle istotna z biznesowego punktu widzenia. Niezależnie od tego, czy chodzi o optymalizację stanów magazynowych, skrócenie czasu dostawy, czy zaprojektowanie strategii cenowej i promocyjnej dla klientów, wszystkie decyzje wymagają danych w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku. GS1 pomaga gromadzić dane i dzielić się nimi z partnerami w sposób niezależny od stosowanych systemów IT. Projekty zgłoszone w tegorocznej edycji konkursu opierają swoją innowacyjność głównie na efektywnym współdzieleniu ważnych informacji, w oparciu o standardy GS1. Jest to dla mnie dowód, że nasze działania i nasza strategia jest odpowiedzią na aktualne potrzeby Uczestników Systemu GS1 - komentuje Elżbieta Hałas, członkini zarządu GS1 Polska.

Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie: www.kodinnowacji.pl

*W najbliższym numerze czasopisma Logistyka (numer 6/2019, wydanie 20 grudnia) będzie można przeczytać wywiad na temat wdrożenia tagów RFID w sieci Decathlon.

 

Ostatnio zmieniany w czwartek, 28 listopad 2019 15:28
Zaloguj się by skomentować