Zaloguj się

Ekologia istotna na każdym odcinku łańcucha dostaw

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Dziś klient podczas zakupów nie kieruje się wyłącznie ceną. Decydując się na dany produkt, może wziąć pod uwagę dobro środowiska. Ekologia ma więc coraz większe znaczenie dla wielu firm.

Zrównoważone podejście oznacza nowe wyzwania dla firm w zakresie edukacji ekologicznej pracowników i klientów; przestrzegania zasad zero waste, czyli wytwarzania jak najmniej odpadów oraz unikania stosowania produktów jednorazowych. Firmy proekologiczne wzmacniają w ten sposób swój wizerunek i zdobywają coraz więcej nowych i świadomych klientów, którzy za produkt ekologiczny są zdecydowani zapłacić więcej. Zrównoważone podejście do ochrony środowiska powinno objąć wszystkie aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dotyczy to nie tylko samego produktu i opakowania, ale również kwestii, o których często się zapomina, np. ekspozytory produktów w sklepach, nazywane także materiałami POS lub POSM.
Ekspozytory tradycyjne są zazwyczaj wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Ekologiczne zbudowane są ze sklejki lub tektury, bez użycia folii. Ponadto mogą być zaprojektowane w taki sposób, aby po wymianie tylko kilku elementów można było wykorzystać je ponownie. Istotne jest to, czy ekspozytor jest składany, bo ma to związek z oszczędnością miejsca podczas magazynowania oraz transportu. Niedługo w Polsce pojawi się rozwiązanie, które umożliwi sprawdzenie materiałów POS danej firmy pod kątem ekologii.

- Już wkrótce udostępnimy naszym klientom Ekokalkulator - aplikację, która pozwala przeanalizować konkretne ekspozytory produktów i podobne nośniki reklamy pod kątem ich wpływu na środowisku naturalne - mówi Urszula Rąbkowska z firmy XBS Group, wyspecjalizowanej w logistyce materiałów POS. - Aplikacja może być pomocna już w fazie projektowania i planowania. Poza tym firmy, które dbają o środowisko poprzez odpowiedzialne zarządzanie ekspozytorami produktów w sieci sprzedaży, mogą starać się o certyfikat "ekoPOSytywni". Wydajemy go tylko tym producentom, których nośniki reklamowe spełnią surowe warunki.

Działania przedsiębiorstw na rzecz równowagi ekologicznej są coraz bardziej doceniane w świecie biznesu. W tym roku po raz pierwszy odbyła się konferencja Sustainability Confex 2019. Jej celem było zainspirowanie przedstawicieli szeroko rozumianej branży FMCG do stosowania rozwiązań proekologicznych w logistyce. Podczas konferencji nagrodzono firmy, które koncentrują się w swoich działaniach na łączeniu biznesu z ekologią. Jedną z nagród w kategorii Transformacja Łańcucha Dostaw otrzymała firma XBS Group.

- Materiały reklamowe odgrywają ważną rolę we wsparciu sprzedaży, ale stanowią też obciążenie dla środowiska, dlatego naszym celem jest ich ekooptymalizacja w całym łańcuchu dostaw - mówi Urszula Rąbkowska. - W związku z tym zainicjowaliśmy akcję "ekoPOSytywni". Celem projektu jest promocja zrównoważonego i odpowiedzialnego zarządzania materiałami reklamowymi. Podjęliśmy wiele działań, m.in. rozpoczęliśmy debatę dotyczącą optymalizacji w obszarze POS, a w przyszłym roku planujemy konkurs dla studentów.

Czytaj także:
- Pora na zieloną logistykę
- Agility stawia na ekologię i inwestuje w zielone łańcuchy dostaw

 

Ostatnio zmieniany w wtorek, 26 listopad 2019 15:58
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe