Zaloguj się

Telematyka dla małych firm

Fot. verizon Connect Fot. verizon Connect

W zarządzaniu firmą transportową istotna jest efektywność floty. Koszty eksploatacji floty pomaga obniżyć monitoring pojazdów oparty na GPS, dlatego telematyka rozwija się w dużym tempie.

Monitoring floty jest dziś niezbędny, by efektywniej zarządzać transportem, optymalizować czas i trasę jazdy, redukować koszty przewozów i poprawiać bezpieczeństwo. Ponadto oprogramowanie do zarządzania pojazdami pomaga zidentyfikować i zredukować problemy związane z nieprawidłowymi nawykami kierowców i niewłaściwym użytkowaniem pojazdów. Dużych firm nie trzeba przekonywać do telematyki, która przynosi wymierne korzyści w wielu obszarach, jak: koszty paliwa, wydajność i bezpieczeństwo. Małe przedsiębiorstwa przewozowe często wahają się przed wykorzystaniem monitoringu opartym na GPS, mimo że narzekają na wysokie koszty paliwa.

- Większość właścicieli małych firm, dysponujących flotą pojazdów, postrzega monitorowanie pojazdów z wykorzystaniem GPS jako świetne narzędzie, ale przeznaczone głównie dla dużych przedsiębiorstw. Nie dostrzegają oni często wartości ani opłacalności stosowania takiego rozwiązania z perspektywy niewielkiej firmy i byliby zaskoczeni tym, że większość przedsiębiorców wykorzystujących rozwiązania telematyczne posiada właśnie małe floty - mówi Sebastian Bazylak, ekspert Verizon Connect.

Program do zarządzania flotą umożliwia weryfikację, jakim paliwem kierowca tankuje pojazd oraz kontroluje spalanie. Przydaje się np. w sytuacji, gdy pojazd zbyt długo pracuje na biegu jałowym, a zmiana tej praktyki pozwala ograniczyć zbędne wydatki na paliwo. System monitoringu świetnie sprawdza się w planowaniu przeglądów i konserwacji pojazdów. Oprogramowanie jest w stanie wykrywać nadmierną prędkość, ostre hamowanie i przyspieszenie, czyli wszystkie niepoprawne nawyki, które mogą przyczyniać się do występowania niebezpiecznych sytuacji na drodze oraz ponoszenia niezamierzonych kosztów. Do poprawy bezpieczeństwa wykorzystać można również geofencing, czyli tworzenie wirtualnych stref, poza które nie mogą wyjeżdżać firmowe pojazdy.
Dzięki telematyce menedżerowie i operatorzy flot mogą szybko i sprawnie rozdysponować zadania. Program ostrzega o zatorach na drodze lub złej pogodzie, podaje alternatywne trasy, aby uniknąć potencjalnych opóźnień. Wpływa to niewątpliwie pozytywnie na obsługę klienta. Telematyka jest więc rozwiązaniem przydatnym dla małych flot. Im bardziej elastycznie i precyzyjnie można gospodarować pojazdami, tym większa jest możliwość ograniczenia wydatków.

Czytaj także:
- Wpływ inteligentnych systemów transportowych na oszczędność czasu w transporcie pasażerskim
- Kierowcy a firma

Ostatnio zmieniany w środa, 27 listopad 2019 11:18
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe