Zaloguj się

Wygodniej w pociągach PKP Intercity

Pasażerowie wszystkich pociągów Pendolino mogą już korzystać z Wi-Fi, a kupując bilety na przejazd w nowym rocznym rozkładzie jazdy pociągiem typu EZT, mogą w łatwy sposób wybrać miejsce.

Przyjemna podróż z Wi-Fi
Zakończył się, przeprowadzany od grudnia 2018 roku, montaż Wi-Fi we wszystkich użytkowanych aktualnie pociągach kategorii Express InterCity Premium (EIP).

- Cały sektor kolejowy staje się coraz nowocześniejszy. Dzięki temu pasażerowie chcą podróżować pociągami i wiedzą, że jest to środek transportu, który spełni ich oczekiwania dotyczące podróży. Wi-Fi w Pendolino i graficzna prezentacja miejsc to kolejne wdrożone przez PKP Intercity udogodnienia zapewniające komfort na każdym etapie podróży. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej - mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Dostęp do bezprzewodowego internetu ma 341 składów i wagonów przewoźnika. Z usługi można skorzystać w 19 pociągach Pendolino, 20 jednostkach PesaDART i 20 składach FLIRT3 oraz 282 wagonach należących do PKP Intercity. Montaż Wi-Fi w składzie Pendolino, który aktualnie jest naprawiany we Włoszech, odbędzie się po jego powrocie do Polski. Zgodnie z założeniami realizowanego przez spółkę programu inwestycyjnego "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji", do 2023 roku z bezprzewodowego internetu będzie można skorzystać w co najmniej 77% pociągów przewoźnika.
Usługa darmowego bezprzewodowego internetu cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych. W ciągu 10 miesięcy funkcjonowania Wi-Fi w pociągach EIP skorzystało z niego ponad 708 tysięcy pasażerów, co daje średnio 2330 osoby dziennie. Wraz ze wzrostem dostępności usługi, rośnie też zainteresowanie - w październiku 2019 r. z darmowego dostępu do internetu korzystało średnio 4846 osób każdego dnia. Od początku stycznia do końca października 2019 r. pasażerowie PKP Intercity pobierali średnio 583 GB danych dziennie. W październiku każdy zalogowany użytkownik korzystał z Wi-Fi średnio przez ok. 1 godzinę i 58 minut, co pokazuje, że internet towarzyszy pasażerom pociągów Pendolino przez znaczną część podróży.

Prosty wybór miejsc
Kolejnym udogodnieniem dla podróżnych pociągów Pendolino, Flirt3 i PesaDART jest łatwy wybór miejsc na mapie członu wybranego pociągu. Rozwiązanie to wprowadzone zostało dla połączeń realizowanych od 15 grudnia br., czyli od dnia wejścia w życie nowego rocznego rozkładu jazdy.

- Stale rosnąca liczba pasażerów pokazuje, że wyruszając w podróż, Polacy częściej wybierają kolej. Przekonują ich do tego coraz nowocześniejsza flota oraz kolejne udogodnienia na pokładzie pociągów. Graficzna prezentacja miejsc to rozwiązanie, dzięki któremu każdy może w intuicyjny sposób wybrać najlepsze dla siebie miejsce, zgodnie ze swoimi preferencjami czy potrzebami - przekonuje Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Kupując bilet przez Internet - po wyborze konkretnego połączenia oraz wskazaniu liczby pasażerów i ewentualnych ulg im przysługujących, a także określeniu, czy pasażer chce skorzystać z miejsc specjalnych, np. dla osób z niepełnosprawnościami, w przedziale rodzinnym czy dla osób z rowerem - pojawia się graficzna prezentacja miejsc. Wystarczy kliknąć w przycisk „Wybierz miejsce ze schematu” na dole ekranu. Wyświetla się wówczas schemat układu miejsc w danej części pociągu, które można łatwo zaznaczyć. Na tym etapie pasażer może zdecydować, czy woli siedzieć przy oknie czy przy korytarzu. Zobaczy, gdzie jest wejście, toaleta, miejsce na bagaże. Nowe rozwiązanie ułatwia także wybieranie miejsc obok siebie w przypadku podróży z rodziną czy znajomymi.
Inwestycja w udoskonalanie internetowego systemu sprzedaży jest odpowiedzią na rosnącą popularność tego sposobu kupowania biletów. W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku bilety za pośrednictwem strony internetowej intercity.pl lub aplikacji mobilnej kupiło 46% pasażerów, kupno biletów w kasach wybrało 42%. W pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku udział sprzedaży biletów zakupionych zdalnie wyniósł 41%, a w kasie - 47%.

O kolejowym transporcie pasażerskim czytaj także:
- Wpływ inteligentnych systemów transportowych na oszczędność czasu w transporcie pasażerskim
- Pociąg zastąpi samolot na trasie z Brukseli do Amsterdamu

Ostatnio zmieniany w czwartek, 28 listopad 2019 15:08
Zaloguj się by skomentować