Zaloguj się

Największa inwestycja Panattoni dla Amazon w Gliwicach

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Największa inwestycja Panattoni dla Amazon w Gliwicach Fot. Panattoni Europe

Wybudowany przez Panattoni obiekt dla firmy Amazon w Gliwicach jest rekordowy pod względem wielkości i funkcjonalności. Budynek ma powierzchnię ponad 210 000 m kw., 4 kondygnacje i jest wyposażony w innowacyjną technologię Amazon Robotics.

Inwestycja w Gliwicach jest już ósmym projektem przygotowanym przez Panattoni dla firmy Amazon. Zbudowany w formule BTS obiekt ma 317 m długości, 182 m szerokości i 26,7 m wysokości. Obiekt ma 4 funkcjonalne kondygnacje wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania pomocne w obsłudze szybko rozwijającego się rynku e-commerce. Technologia Amazon Robotics z 3 900 robotami transportowymi wykorzystywana jest w procesach składowania i kompletowania zamówień. Wprowadzone rozwiązanie pozwala zwiększyć przestrzeń magazynową i skrócić czas realizacji wysyłek.

- Polska była pierwszym krajem w Europie, gdzie we wrześniu 2015 r. wprowadzono Amazon Robotics. Wdrażanie tego typu rozwiązań jest świadectwem naszego zaangażowania w promowanie innowacyjności w obszarze logistyki z korzyścią zarówno dla naszych pracowników, jak i klientów - mówi Steven Harman, wiceprezes ds. operacyjnych Amazon w Europie.

Nowa inwestycja jest także wyposażona w inteligentny system zarządzania (BMS) oraz czujniki ruchu w różnych sekcjach. W procesie certyfikacji środowiskowej z wykorzystaniem metodologii BREEAM budynek uzyskał ocenę Very Good. Na wysoką notę wpłynęły m.in. systemy ograniczające zużycie wody do minimum oraz oświetlenie LED.

- Najnowsza inwestycja Panattoni dla firmy Amazon jest wyjątkowa pod każdym względem. Jej realizacja była dla nas ogromnym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym. Mam nadzieję, że kolejny raz udało się nam dowieść, że jesteśmy odpowiednim partnerem do dostarczania najbardziej skomplikowanych projektów - powiedział Robert Dobrzycki, Chief Executive Officer Europe, Panattoni Europe.

Gliwicki obiekt Amazona będzie pełnił funkcję centrum logistyki e-commerce obsługującego cały rynek europejski. Będą w nim realizowane zamówienia klientów na produkty o małej i średniej wielkości, takie jak: książki, elektronika czy rzeczy codziennego użytku. Znajdzie tu pracę 1000 osób.

Zdjęcia: Panattoni Europe.

O inwestycjach logistycznych czytaj także:
- City Logistics Łodź II - 38 000 m kw. dostępne od lutego 2020 roku
- Hillwood buduje na Śląsku magazyn typu cross-dock dla DPD
- Panattoni Europe wybudował rekordowy w Polsce big box

Ostatnio zmieniany w piątek, 29 listopad 2019 11:12
Zaloguj się by skomentować