Zaloguj się

Debiut elektrycznych Solarisów w Poznaniu

Debiut elektrycznych Solarisów w Poznaniu Fot. Solaris Bus & Coach S.A.

Solaris Urbino electric - pierwsze autobusy elektryczne zamówione przez Poznań w grudniu 2018 roku - można już zobaczyć na ulicach stolicy Wielkopolski. Pojazdy są włączone do regularnego ruchu liniowego miasta.

Na mocy umowy podpisanej między przewoźnikiem MPK Poznań a firmą Solaris Bus & Coach S.A., do Poznania dostarczonych zostanie łącznie 21 autobusów elektrycznych marki Solaris. 15 z nich to przegubowe pojazdy Solaris Urbino 18 electric, pozostałe 6 to autobusy o długości 12 metrów Solaris Urbino 12 electric. W pierwszej kolejności do Poznania trafią autobusy dwuczłonowe. Zakończenie realizacji całego kontraktu planowane jest na luty 2020.

- Pierwsze w Poznaniu autobusy elektryczne uruchamiane są dziś na liniach pasażerskich. To bardzo ważny dzień w historii poznańskiej komunikacji - powiedział w trakcie uroczystości Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Miasto stawia na wysoką jakość życia mieszkańców, a istotnym elementem tych działań jest dbałość o stan powietrza. Cieszę się, że miejski przewoźnik, spółka MPK Poznań, od lat konsekwentnie wymienia tabor na taki, który spełnia najwyższe wymagania dotyczące emisji zanieczyszczeń. Zakup autobusów elektrycznych to kolejny krok w realizacji przyjętej strategii.

Nowe autobusy zostaną wyposażone w baterie Solaris High Power. W przypadku 12-metrowych Urbino magazyny energii będą miały pojemność 116 kWh, w przegubowych zaś 174 kWh. Baterie będą przystosowane do szybkich i częstych ładowań prądem o mocy nawet do 560 kW. Elektrobusy będzie można naładować zarówno przez pantograf umieszczony na dachu, jak i przez klasyczną wtyczkę. Modele dostarczone do Poznania będą posiadać gniazda ładowania plug-in po obu stronach autobusu, co ułatwi uzupełnianie energii z tej samej ładowarki w kilku pojazdach jednocześnie. Poznańskie autobusy elektryczne są przyjazne nie tylko środowisku, ale także osobom o ograniczonej sprawności oraz dla podróżujących z wózkami dziecięcymi. Niskopodłogowe pojazdy wyposażone są w rozbudowany system informacji pasażerskiej, składający się z m.in.: czytelnych tablic kierunkowych, wewnętrznych wyświetlaczy LED oraz głosowej zapowiedzi przystanków. Z myślą o osobach niedowidzących, przyciski dodatkowo oznaczono inskrypcją w alfabecie Braille’a. Dla podniesienia komfortu podróżnych producent wyposażył autobusy w klimatyzację, energooszczędne oświetlenie w technologii LED oraz ładowarki USB w przestrzeni pasażerskiej.

- Tak jak w 1996 roku dostarczaliśmy nasze pierwsze niskopodłogowe autobusy do Poznania, tak dzisiaj dostarczamy pierwsze całkowicie bezemisyjne, elektryczne autobusy dla stolicy Wielkopolski. Jestem dumny z faktu, że nasza firma, która niezwykle dużą wagę przykłada do rozwoju zrównoważonego transportu, przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Poznania - powiedział Javier Calleja, prezes zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Pojazdy bezemisyjne rozpoczęły inauguracyjne kursy na linii 174. Ich pierwszymi pasażerami zostali pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 34, którzy po lekcji na temat ekologii i korzyści dla środowiska płynących z korzystania z transportu publicznego, mogli się przekonać, jak podróżuje się autobusami elektrycznymi.

Zdjęcie: Solaris Bus & Coach S.A.

O pojazdach elektrycznych czytaj także:
- Flota Poczty Polskiej ma już pierwsze dostawcze e-auta
- Volvo Trucks sprzedaje elektryczne samochody ciężarowe dla transportu miejskiego
- Czy elektryczne autobusy mają szansę obsługiwać polskie lotniska?

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 02 grudzień 2019 08:53

1 komentarz

  • Łukasz Przybylski
    Łukasz Przybylski piątek, 06 grudzień 2019 10:16 Link do komentarza

    Zespół ekspertów #Łukasiewicz #ILIM pod kierownictwem dr. inż. Krzysztofa Sieczkarka brał aktywny udział w badaniach dopuszczających do eksploatacji stacje ładowania autobusów. Wykonane zostały między innymi pomiary in-situ zaburzeń o częstotliwościach radiowych w lokalizacjach: zajezdnia autobusowa "Warszawska", dworzec autobusowy "Sobieskiego", dworzec autobusowy "Garbary".

Zaloguj się by skomentować