Zaloguj się

Sprzedaż udziałów w Deutsche Binnenreederei szansą na redukcję zadłużenia OT Logistics

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Sprzedaż udziałów w Deutsche Binnenreederei szansą na redukcję zadłużenia OT Logistics Fot. OT Logistics

Grupa OT Logistics otrzymała od Deutsche Binnenreederei AG (DBR) wiążącą ofertę zakupu udziałów spółki - operatora żeglugi śródlądowej w Niemczech oraz floty przynależnej do tej działalności. Potencjalny nabywca złożył ofertę opiewającą na kwotę około 19 mln EUR. Możliwe, że transakcja dojdzie do skutku w pierwszej połowie 2020 r.

Deutsche Binnenreederei AG to niemiecka spółka z siedzibą w Berlinie, której podstawowym profilem jest działalność transportowa wodna i spedycja. Spółka zajmuje się także składowaniem, przeładunkami, asystowaniem przy robotach hydrotechnicznych oraz innymi usługami związanymi z działalnością transportową i spedycyjną. OT Logistics posiada 81,08% kapitału zakładowego tej spółki. Grupa OT Logistics dysponuje flotą około 600 jednostek żeglugi śródlądowej, z czego zdecydowana większość wykorzystywana jest w Niemczech. Sprzedaż udziałów Deutsche Binnenreederei wpisuje się w założenia planu naprawczego Grupy OT Logistics, który zakłada redukcję zadłużenia Grupy m.in. poprzez sprzedaż nieruchomości i aktywów operacyjnych.

- Potencjalna sprzedaż udziałów niemieckiej spółki oraz jednostek pływających OT Logistics, przynależnych do tej działalności, pozwoli na zasilenie Grupy znaczącą kwotą, która posłużyć może redukcji zadłużenia i uregulowaniu istotnych zobowiązań. To kolejna pozytywna informacja, po umowie sprzedaży nieruchomości we Wrocławiu, która przybliża nas do celu planu naprawczego, czyli istotnej redukcji zadłużenia oraz wyraźnej poprawy płynności finansowej OT Logistics w kolejnych miesiącach - mówi Radosław Krawczyk, prezes zarządu OT Logistics. - Niemal cała nasza dotychczasowa aktywność w segmencie żeglugi śródlądowej prowadzona jest w Niemczech. Skala działalności żeglugi śródlądowej w Polsce od wielu kwartałów pozostaje niewielka, głównie z uwagi na nieodpowiedni stan dróg wodnych.

Finalizacja umowy zależy od spełnienia określonych warunków biznesowych oraz zgód organów nadzorczych kupującego i sprzedającego.

O żegludze śródlądowej czytaj także:
- Zmiany w roli i funkcjonowaniu portów żeglugi śródlądowej w lądowo - morskich łańcuchach logistycznych

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 02 grudzień 2019 10:55
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe