Zaloguj się

Zmarł George Laurer - współtwórca kodu kreskowego

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

W wieku 94 lat zmarł George Laurer - amerykański inżynier firmy IBM, współodpowiedzialny za opracowanie systemu kodów kreskowych, stosowanych powszechnie na produktach konsumenckich.

Na większości kupowanych przez nas produktów znajdują się naklejki z czarnymi paseczkami różnej długości i dwunastocyfrowej liczbie identyfikacyjnej. To proste oznaczenie pozwala odczytać wiele informacji dotyczących danego towaru. Trudno dziś sobie wyobrazić handel zarówno w dużych marketach, jak i w niewielkich osiedlowych sklepikach bez wykorzystania kodów kreskowych.
Koncepcję kodu, opartej na Alfabecie Morse’a i mającą pierwotnie stosować w swojej grafice okręgi, zainicjował Norman Woodland jeszcze w latach 50. George Laurer, również pracujący w IBM jako inżynier elektryk, doprowadził jednak projekt do końca i stworzył pierwszy skaner umożliwiający cyfrowy odczyt kodów. On także zaproponował wykorzystanie w kodzie kresek, które okazały się łatwiejsze do drukowania. Tak powstał ostateczny wygląd uniwersalnych kodów produktu (ang. Universal Product Code, UPC), który zrewolucjonizował gospodarkę na całym świecie. Do historii UPC przeszła paczka gumy do żucia Wrigley's Juicy Fruit, którą w 1974 roku zeskanowano w Ohio. Obecnie opakowanie to jest eksponatem w Narodowym Muzeum Historii Amerykańskiej Smithsonian w Waszyngtonie.
Kody kreskowe, w połączeniu z nowoczesną technologią laserów i urządzeń komputerowych, znacznie przyspieszyły obsługę klientów przy kasach i zautomatyzowały zliczanie należności. Wpłynęło to na zmniejszenie liczby błędów cenowych i ułatwiło księgowość placówek handlowych. Dziś każdego dnia, skanowanych jest przeszło 5 mld produktów opatrzonych kodem kreskowym, a system identyfikacji wciąż nieprzerwanie się rozwija.
George Laurer został przyjęty do grona światowego panteonu logistyków (Logistics Hall of Fame), który wyróżnia pionierów logistyki. Zmarł 5 grudnia 2019 roku w miejscowości Wendell w stanie Karolina Północna.

O kodach kreskowych czytaj także:
- 40 lat kodu kreskowego GS1
- Jak uzyskać kod kreskowy

Ostatnio zmieniany w środa, 11 grudzień 2019 12:27
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe