Zaloguj się

Pracownicy na celowniku

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Pracownicy na celowniku Fot. Pixabay

Rozwój gospodarki oparty jest w dużej mierze na technologii. Przewiduje się, że techniki - takie jak 5G oraz Internet Rzeczy - znacznie wpłyną na logistykę i transport. Wraz z rozwojem elektrycznych i autonomicznych pojazdów zmieni się też sposób zarządzania flotą. Większa uwaga przedsiębiorców będzie skierowana na wydajność pracowników.

Zamiast monitorować flotę, zarządcy będą monitorować pracę zespołu. Zużycie paliwa czy podnoszenie bezpieczeństwa jazdy będą miały znaczenie drugorzędne. Ważniejsza będzie analiza efektywności pracowników mobilnych i wiedza na temat tego, ile czasu zajmuje im dojechanie do celu czy wykonanie zlecenia. Gromadzenie i analiza danych są dziś kluczowe. Dzięki nim firmy zyskują szerszy wgląd w informacje o funkcjonowaniu swoich pojazdów. Mogą precyzyjniej mierzyć wydajność i koszty oraz podejmować bardziej świadome decyzje biznesowe.

- Przetwarzanie większej ilości danych ułatwia ludziom zrozumienie sytuacji w przedsiębiorstwie. Informacje i systemy monitorowania flot, bazujące na GPS, można potem wykorzystać do automatyzacji pewnych zadań. Takie trendy się nasilą, ponieważ branża już wykorzystuje możliwość gromadzenia bardziej szczegółowych danych i stara się łączyć informacje z różnych źródeł, takich jak: pojazd, urządzenia mobilne i inne czujniki z dostępem do Internetu. Kluczowe zmiany czekają nas w zakresie sposobu interakcji między pracownikami w terenie a menadżerami flot - uważa Sebastian Bazylak ekspert z firmy Verizon Connect.

Do tej pory mobilni pracownicy często musieli ręcznie wprowadzać dane i potwierdzać status wykonywanych zadań. W przyszłości będą ich wyręczać narzędzia automatyzujące oraz asystenci głosowi. O zmianie statusu i potwierdzeniu dostawy na jakimkolwiek terminalu automatycznie będzie informować system elektroniczny. Będzie wysyłać informacje o terminowości i ewentualnych opóźnieniach, wyznaczy też kolejne zadanie innemu pracownikowi w terenie lub poinformuje odbiorcę o opóźnieniu. Mobilnych pracowników wspomoże również bezdotykowa obsługa urządzeń.
Nowe techniki poprawiają niezawodność. Coraz popularniejsze są urządzenia domowe umożliwiające zdalną diagnostykę w wypadku wystąpienia nieprawidłowości lub awarii. Rozwój czujników wizualnych może być z powodzeniem wykorzystany do diagnostyki pojazdów w trasie. Obecnie można wykryć i przewidzieć sytuacje, w których samochód będzie wymagał interwencji i naprawy u mechanika lub rutynowego przeglądu. Konsultacja wideo z biurem, gdy kierowca wykryje jakąś niespodziewaną usterkę, może uchronić przed wyłączeniem pojazdu z eksploatacji na wiele dni.
Rozwijać się będzie również integracja flot z innymi systemami poprzez: telematykę, karty paliwowe, pracę dyspozytorów, ale i firmowe programy do mobilnego zarządzania personelem czy oprogramowaniem do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem (ERP). Zarządzanie flotą będzie coraz bardziej dopasowywało się do całego przedsiębiorstwa, wpływając na płynność operacji i zwiększanie wyników finansowych.

O technologiach w logistyce czytaj także:
- Rewolucyjny blockchain i logistyka
- Rewolucja last mile - technologia przyspiesza dostawę przesyłek do klienta
- Autonomiczne roboty i sztuczna inteligencja w DB Schenker

Ostatnio zmieniany w czwartek, 12 grudzień 2019 11:54
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe