Zaloguj się

Koncepcyjne elektryczne samochody ciężarowe od Volvo Trucks

Koncepcyjne elektryczne samochody ciężarowe od Volvo Trucks Fot. Volvo Trucks

Elektryfikacja transportu osobowego jest coraz powszechniejsza. Kolejny krok to elektryfikacja ciężarówek. Firma Volvo Trucks, która ostatnio rozpoczęła sprzedaż elektrycznych samochodów ciężarowych do transportu miejskiego, opracowała dwa europejskie koncepcyjne elektryczne samochody ciężarowe przeznaczone do transportu budowlanego i dystrybucji regionalnej.

- W dłuższej perspektywie dostrzegamy znaczny potencjał elektrycznych samochodów ciężarowych o dużej ładowności przeznaczonych dla branży budowlanej i transportu regionalnego. Za pomocą koncepcyjnych samochodów ciężarowych chcemy badać i prezentować różne przyszłościowe rozwiązania, analizując jednocześnie poziom zainteresowania na rynku i w społeczeństwie. Aby zwiększyć zapotrzebowanie na elektryczne samochody ciężarowe, należy intensywnie rozbudowywać infrastrukturę ładowania, a także stworzyć silniejsze zachęty finansowe dla przewoźników, którzy jako pierwsi wprowadzają nowe pojazdy o niższym oddziaływaniu na środowisko i klimat - stwierdził Roger Alm, prezes Volvo Trucks.

Elektryczne samochody ciężarowe o dużej ładowności generują mniej hałasu i nie emitują spalin, mogą więc zapewnić lepsze środowisko pracy kierowcom i pracownikom budowlanym. O tym, jak ważna jest zerowa emisja spalin i jej wpływ na jakość powietrza w dynamicznie rozwijających się miastach, nie trzeba nikogo przekonywać. Ze względu na niski poziom hałasu, elektryczne samochody ciężarowe mogą pracować również dłużej w ciągu doby, co pozwoli usprawnić operacje na przykład w dużych projektach budowlanych oraz transporcie na terenach miejskich.

- W Europie regionalny transport towarów realizuje ogromna liczba samochodów ciężarowych o średnim przebiegu rocznym 80 000 km. Oznacza to, że szersze wykorzystanie pojazdów elektrycznych do dystrybucji regionalnej będzie niezwykle korzystne dla klimatu, biorąc pod uwagę, że takie pojazdy nie korzystają z paliw kopalnych - mówi Lars Mårtensson, dyrektor ds. środowiska i innowacji w Volvo Trucks.

Volvo Trucks zamierza rozpocząć wprowadzanie samochodów ciężarowych o dużej ładowności przeznaczonych dla branży budowlanej i dystrybucji regionalnej od realizacji europejskiego projektu pilotażowego, w którym wezmą udział wybrani klienci i niewielka liczba pojazdów elektrycznych. Później nastąpi intensyfikacja komercjalizacji.

- Szybkość elektryfikacji będzie zależeć od wielu czynników. Z jednej strony konieczna jest poważna rozbudowa infrastruktury ładowania, a z drugiej gwarancja, że regionalne sieci elektroenergetyczne mogą zapewniać długoterminowo wystarczającą przepustowość. Aby skłonić więcej przewoźników do inwestowania w pojazdy elektryczne, konieczne są zachęty finansowe. Mogą je także tworzyć nabywcy transportu, oferując długoterminowe kontrakty i preferując zakup zrównoważonych rozwiązań transportowych. Wielu przewoźników ma bardzo małe marże, więc każda nowa inwestycja musi być opłacalna - wyjaśnia Mårtensson.

O pojazdach elektrycznych czytaj także:
- Flota Poczty Polskiej ma już pierwsze dostawcze e-auta
- Kolejne firmy testują eActrosy
- Volvo Trucks sprzedaje elektryczne samochody ciężarowe dla transportu miejskiego

Ostatnio zmieniany w czwartek, 12 grudzień 2019 12:02
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe