Zaloguj się

Marcos BIS łączy się z Grupą Inelo

 Prezes Grupy Inelo Magdalena Magnuszewska i współzałożyciel Marcos BIS Jacek Mroziński. Fot. Inelo Prezes Grupy Inelo Magdalena Magnuszewska i współzałożyciel Marcos BIS Jacek Mroziński.

Grupa Inelo, dostawca innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla branży transportowej, podpisała umowę kupna większościowych udziałów spółki Marcos BIS, producenta oprogramowania do zarządzania transportem TMS Nawigator.

Wśród marek Inelo znajdują się: Tachoscan Control i 4Trans, czyli programy do analizy i rozliczania czasu pracy kierowców, kompleksowa usługa outsourcingu dla przewoźników pod brandem OCRK oraz zaawansowany system lokalizacji i monitorowania pojazdów - GBOX. Z produktów i usług Inelo korzysta ponad 10 tys. firm transportowych i 38 instytucji kontrolnych w 20 krajach europejskich. Marcos BIS będzie również poszerzać ofertę najlepszych systemów technologicznych dla transportu.

- Naszą ambicją jest dostarczenie usług typu "one-stop-shop" dla rynku transportu i logistyki. Cały czas staramy się uważnie słuchać, jakie potrzeby pojawiają się na dynamicznym rynku usług transportowych. Dlatego podjęliśmy decyzję o dalszym powiększaniu Grupy Inelo. Dołączenie spółki Marcos BIS, firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, niewątpliwie wzbogaci ofertę grupy poprzez unikatowe rozwiązania technologiczne i tym samym przyspieszy tempo naszego wzrostu. Cieszymy się, że założyciele Marcos Bis, Jacek Mroziński i Maciej Wolny, będą nadal kierować spółką. Zapewni to klientom kontynuację wysokiego standardu obsługi, który jest dla nas wszystkich bardzo ważny. Ogromna wiedza i wieloletnie doświadczenie założycieli, pozwolą nam wspólnie doskonalić innowacje dla przedsiębiorców sektora TSL. Wierzę, że dostarczenie naszym klientom rozwiązań kompleksowo wspierających zarządzanie firmami transportowymi, wzmocni ich pozycję na rynku międzynarodowym. Planujemy kontynuować strategię konsolidacji i przejęć ciekawych graczy technologicznych, wyspecjalizowanych w rozwiązaniach dla transportu i wspólnie z nowymi partnerami będziemy pracować nad rozwojem Grupy - mówi Magdalena Magnuszewska, CEO Grupy Inelo.

Marcos BIS od 27 lat tworzy systemy informatyczne dla spedycji, logistyki i przewoźników. Flagowym produktem spółki jest TMS Nawigator, czyli nowoczesne narzędzie do kompleksowego zarządzania procesami spedycyjno-transportowymi. System składa się z kilkunastu modułów i pozwala na funkcjonalne planowanie, realizowanie, monitorowanie i rozliczanie usług transportowych. Ofertę uzupełniają aplikacje mKierowca, mWarsztat, mSpedytor oraz portal ePrzewoźnik.

- To strategiczne partnerstwo z Inelo pozwoli stworzyć dla naszych klientów kompleksową ofertę, gdzie system dla zleceń typu FTL i LTL oraz aplikacje, będą uzupełniać produkty z zakresu telematyki oraz rozliczania czasu kierowców. Dobrze jest budować rozwiązania innowacyjne i kompletne. Jednocześnie ścisła współpraca i wymiana know-how w ramach Grupy Inelo umożliwi dalsze rozwijanie naszego portfela produktów, w tym w szczególności profesjonalnego narzędzia TMS Nawigator. Dlatego jestem przekonany, że połączenie naszych doświadczeń i technologii pozwoli stworzyć ofertę unikatową na skalę europejską. Wyróżnikiem jest kompleksowość usług i produktów, co stanowi odpowiedź na główne wyzwania, przed jakimi stoją teraz firmy transportowe. Nasza współpraca daje możliwość kreowania zupełnie nowych rozwiązań technologicznych - komentuje Jacek Mroziński, współzałożyciel Marcos BIS.

System transportu drogowego w Europie czekają dynamiczne zmiany. Chaos legislacyjny, wzrost kosztów prowadzenia działalności i ograniczenie dostępu do rynku - z tym będą musieli zmierzyć się między innymi transportowcy w najbliższych latach. Wsparcie informatyczne polskich przedsiębiorców jest konieczne. Polska jest liderem Europy w międzynarodowym transporcie drogowym. W 2018 roku zrealizowała blisko 30 proc. przewozów transgranicznych. Branża dostarcza blisko 7 proc. PKB. Jednak w nadchodzących latach na przewoźników czekają wyzwania, np. pakiet mobilności nakładający na przedsiębiorców nowe obowiązki i zwiększający potrzebę zarządzania rozliczeniami czasu pracy oraz planowaniem tras, załadunków i rozładunków z uwzględnieniem nowych ograniczeń. Niepokojący jest wzrost kosztów opłat drogowych, cen paliwa oraz konkurencja firm z innych krajów. Wciąż nieznana jest skala wpływu brexitu na wymianę handlową z Wielką Brytanią. W takich warunkach optymalizacja kosztów oraz wsparcie nowoczesnych technologii zarządzania procesami logistycznymi i transportowymi może pomóc obronić pozycję rodzimych przewoźników i zapewnić dalszy wzrost obrotów polskich firm.

- Naszym strategicznym celem jest rozwój i doskonalenie technologii, która ułatwi przewoźnikom dostosowanie się do tych zmian. Jako jedyna firma na rynku możemy zaoferować zarówno zaawansowane narzędzie telematyczne, jak i oprogramowanie oraz aplikację do rozliczania czasu pracy kierowców, a także pomoc zespołu ekspertów i całodobowe wsparcie dla przedsiębiorców. Do naszej oferty dołączamy produkty do zarządzania operacjami transportowo-spedycyjnymi. Planujemy również wdrożenie nowych funkcjonalności jak wyliczenia ETA oraz ecodriving. Stawiamy na sprawdzonych partnerów, inwestowanie w innowacje dla transportu oraz ekspansję na rynku telematyki - mówi Bartosz Najman, wiceprezes Inelo i OCRK.

O technologiach w transporcie czytaj także:
- Jaki będzie transport w przyszłości?
- Koncepcyjne elektryczne samochody ciężarowe od Volvo Trucks

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 30 grudzień 2019 12:37
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe