Zaloguj się

Rafineria w Możejkach znów ma kolejowe połączenie z Łotwą

Rafineria w Możejkach znów ma kolejowe połączenie z Łotwą Fot. PKN ORLEN

Koleje Litewskie na mocy porozumienia z ORLEN Lietuva, spółką z Grupy ORLEN, odbudowały odcinek torów kolejowych z Możejek do Renge. Liczący 19 km fragment torów kolejowych został zdemontowany w 2008 roku. Jego odbudowa przywróciła najkrótsze połączenie kolejowe Litwy z Łotwą.

O odbudowę tego krótkiego odcinka PKN ORLEN zabiegał niemal 10 lat.

- Wypracowaliśmy dobre, partnerskie relacje z litewskimi partnerami, dzięki którym możemy skutecznie realizować zadania biznesowe w regionie. Nasze przedsięwzięcia będą coraz bardziej opłacalne, co zabezpieczy zarówno nasze przychody, jak i wpływy do litewskiego budżetu - powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN. - Rafineria w Możejkach to gwarant bezpieczeństwa energetycznego Litwy oraz całego regionu. Dziękuję polskiemu rządowi i panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wsparcie i zaangażowanie, dzięki którym dziś możemy mówić o sukcesie, jakim jest odbudowa nieistniejącego od ponad 10 lat połączenia kolejowego.

- Zrealizowaliśmy to, co wiosną obiecaliśmy przy udziale ministrów transportu Polski, Litwy i Łotwy. Odcinek do Renge został odbudowany. Te 19 km jest dla nas ważniejsze niż jakiekolwiek inne 19 km torów. To fundament trwałości naszych relacji i rozwoju biznesu z PKN ORLEN i z Polską - powiedział Mantas Bartuška, dyrektor generalny Kolei Litewskich.

Produkty ropopochodne trafią teraz na rynek łotewski i estoński krótszą drogą. Wcześniej ich transport był realizowany dłuższą o ponad 150 km, trudniejszą i kosztowniejszą trasą. Zdemontowany w 2008 r. odcinek symbolizował trudne relacje między Polską a Litwą, które wpływały na sprawność operacyjną i wyniki litewskiej rafinerii ORLENu. W ostatnich latach sytuacja uległa znaczącej poprawie i nawiązany został dialog między PKN ORLEN a jego kluczowymi litewskimi partnerami. Zakład w Możejkach należący do ORLEN Lietuva jest jedyną rafinerią w krajach bałtyckich. Od niedawna jest też elementem zintegrowanego łańcucha petrochemicznego PKN ORLEN. Spółka pozostanie istotną częścią Grupy, zapewniając dostawy produktów ropopochodnych na rynki Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

O transporcie kolejowym czytaj także:
- PKP CARGO będzie transportować węgiel energetyczny do elektrowni w Połańcu
- Nowe lokomotywy w taborze PCC Intermodal SA

Ostatnio zmieniany w czwartek, 02 styczeń 2020 16:00
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe