Zaloguj się

Inteligentna intralogistyka Dachsera dla OEZ

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Inteligentna intralogistyka Dachsera dla OEZ Fot. DACHSER

Międzynarodowy operator logistyczny DACHSER prowadzi obsługę wewnętrznej logistyki czeskiego producenta wyrobów elektrycznych OEZ, który jest częścią grupy Siemens. W zakres usług wchodzą: transporty wewnętrzne, dostawy produkcyjne w systemie "just-in-time" oraz usługi dodatkowe, takie jak pobieranie próbek. Dzięki tej konfiguracji OEZ optymalizuje procesy logistyczne i obniża koszty.

Krótsze odległości to szybsze procesy, a szybsze procesy to oszczędność czasu i kosztów. Czeska firma szukała partnera logistycznego, który mógłby w pełni zrealizować takie założenia w magazynie przyzakładowym. DACHSER wygrał kontrakt w 2016 r. Wdrożenie projektu przez oddział Dachsera w Brzecławiu trwało rok.

- Realizacja tego przedsięwzięcia była pełna niuansów i wyzwań - mówi Tadeáš Kos, kierownik ds. logistyki kontraktowej DACHSER w Czechach.

Specjalnie na potrzeby tego zlecenia DACHSER zatrudnił nowych pracowników, którzy zostali odpowiednio przeszkoleni. Opracowanie modelu 3D magazynu pozwoliło na łatwą wizualizację procesów. Jak tylko budowa nowego magazynu zakładu produkcyjnego OEZ w Letohradzie dobiegła końca, przystąpiono do rozpoczęcia operacji.

- Pierwotnie zakładaliśmy, że projekt wystartuje w lutym 2018 r., ale udało się go uruchomić już w grudniu 2017 r. - mówi z dumą Tadeáš Kos.

Obecnie DACHSER przetwarza w magazynie OEZ niemal 1400 zleceń dostawy dziennie, obsługując około 8000 produktów na 5300 m kw. Każdego dnia na terenie zakładu odbywa się 410 wewnętrznych kursów organizowanych zgodnie z tzw. zasadą mleczarza (milk runs), dzięki czemu dane artykuły zawsze są dostępne zgodnie z zapotrzebowaniem. Stosowanie systemu Kanban umożliwia szybszą obsługę przychodzących towarów i precyzyjne organizowanie dostaw produkcyjnych, a także pozwala ograniczyć powierzchnię potrzebną do prowadzenia operacji logistycznych. Magazyn jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie. Elektrycznie wspomagane ręczne wózki paletowe zmniejszają fizyczne obciążenie pracowników. Prowadzone są także testy z użyciem egzoszkieletów czy skanerów linii papilarnych. Wprowadzono także system nawigacji dla wózków widłowych, który przyspiesza procesy związane z odstawianiem towarów w odpowiednie miejsca oraz zmniejsza liczbę używanych wózków. Każdy wózek podnośnikowy ma przypisany konkretny obszar działania w systemie WMS Mikado.

- W OEZ postawiliśmy sobie za cel zmniejszenie odległości między magazynem a produkcją, aby skrócić czas reakcji i obniżyć koszty logistyczne - fizycznie lokalizując magazyn w bezpośrednim sąsiedztwie hali produkcyjnej i zlecając jego obsługę zewnętrznemu operatorowi - mówi Roman Schiffer, prezes OEZ s.r.o., podsumowując wymagania firmy.

- Czerpiemy korzyści dzięki unifikacji procesów w naszym zintegrowanym oprogramowaniu MIKADO, mogąc przy tym elastycznie obsługiwać projekty intralogistyczne - komentuje Alexander Tonn, dyrektor korporacyjny logistyki kontraktowej w DACHSER.

Wszystkie procesy są regularnie kontrolowane przez OEZ i DACHSER.

O intralogistyce czytaj także:
- Roboty w zakładzie Whirlpool w Łodzi usprawniają logistykę
- Autonomiczne roboty i sztuczna inteligencja w DB Schenker

Ostatnio zmieniany w czwartek, 09 styczeń 2020 14:28
Zaloguj się by skomentować