Zaloguj się

Jest decyzja o lokalizacji polskiej części rurociągu Baltic Pipe

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Jest decyzja o lokalizacji polskiej części rurociągu Baltic Pipe Źródło: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie

Decyzja została wydana na rzecz Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Podpisał ją wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

- To ważny etap poprzedzający rozpoczęcie budowy gazociągu zapewniającego bezpieczne, opłacalne i stałe dostawy gazu z Norwegii do Polski - podkreśla wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. - Dokumenty złożone przez inwestora były kompletne, dzięki czemu możliwe było sprawne przeprowadzenie postępowania o ustalenie lokalizacji.

Decyzja obejmuje polską część gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego od przekroczenia granicy wyłącznej strefy ekonomicznej do tzw. zespołu zaporowego Niechorze-Pogorzelica w rejonie wyjścia gazociągu na ląd. W zakres inwestycji wchodzi: gazociąg podmorski przechodzący przez obszary morskie RP oraz pas techniczny Morza Bałtyckiego (przekroczenie linii brzegowej zostanie zrealizowane metodą bezwykopową), a na odcinku lądowym instalacja łączącą gazociąg z zespołem zaporowym Niechorze-Pogorzelica, czyli stacją zaworową umożliwiającą odcięcie przepływu gazu.
W maju ubiegłego roku wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o lokalizacji gazociągu Goleniów-Lwówek, a w czerwcu tego samego roku o lokalizacji gazociągu węzeł Płoty-tłocznia Goleniów oraz gazociągu od terminala Konarzewo do węzła Płoty.
Celem projektu Baltic Pipe jest utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gaz-System i duński Energinet. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. surowca z Polski do Danii. Będzie można sprowadzać do Polski gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Początek budowy zaplanowano na 2020 r., a zakończenie przewidywane jest na 2022 r.

Źródło: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie, PAP.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 13 styczeń 2020 14:54
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe