Zaloguj się

Blockchain dla logistyki

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Atende SA podpisały umowę, na mocy której Instytut zapewni serwery pełniące rolę Branżowego Węzła Zaufanego w ramach wspólnie oferowanego rozwiązania blockchain, opartego na ChainDoc - autorskiej usłudze Atende. Współpraca pomiędzy Instytutem oraz Atende stanowi gwarancję bezpieczeństwa i poziomu świadczenia usług blockchain o najwyższym standardzie.

Na świecie blockchain cieszy się szczególną popularnością właśnie w branży logistycznej, ponieważ dzięki atrybutom takim jak: bezpieczeństwo, trwałość i niezmienność adresuje konkretne jej potrzeby i redukuje koszty (np. papierowego obiegu dokumentów). Rozwiązuje problemy związane m.in. z przejrzystością łańcucha dostaw, warunkami przechowywania i transportu towarów czy rozliczeniami w czasie rzeczywistym pomiędzy dostawcami.

- Tworzenie środowiska dla nowych usług, które będą wspierały rozwój sektora logistyki, traktujemy jako naszą misję. Obserwowane już wdrożenia blockchain w usługach transportowych czy opakowaniach zwrotnych mobilizują nas do działania. Znajomość branży i interdyscyplinarne kompetencje wykorzystujemy, projektując wspólnie z klientami nowe rozwiązania i produkty - podkreśla dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Bazując na technologii blockchain, Atende SA stworzyło rozwiązanie ChainDoc, które wykorzystuje prywatną sieć węzłów (serwerów). ChainDoc zbudowany jest na otwartym kodzie programistycznym, co gwarantuje przejrzystość rozwiązania i daje pewność dotyczącą zakresu jego działania. Jest to jednocześnie zamknięty i prywatny blockchain, oparty o zdefiniowanych uczestników i zlokalizowane w Polsce zaufane węzły komputerowe. Instytut, jako dostarczyciel Branżowego Węzła Zaufanego w budowanej przez Atende sieci blockchain, jest kluczowym podmiotem w procesie autoryzowania oraz weryfikacji transakcji branżowych. Na mocy wcześniejszej umowy, we wszystkich prywatnych sieciach blockchain oferowanych oraz administrowanych przez Atende, Centralny Węzeł Zaufany dostarcza NASK Państwowy Instytut Badawczy.

- Zawarcie umowy z ŁUKASIEWICZ-ILiM oznacza dla nas otwarcie naszego rozwiązania opartego na blockchain na zupełnie nowy rynek. Branża logistyki wydaje się naturalnym ekosystemem dla tej technologii, gdzie wartości takie jak trwałość, niezaprzeczalność i niezmienność zdarzeń mają fundamentalne znaczenie - powiedział Jacek Szczepański, wiceprezes Atende SA ds. Operacyjnych.

O zastosowaniu technologii blockchain w logistyce czytaj także:

- Blockchain - korzyści dla logistyki (artykuł z czasopisma Logistyka)

Ostatnio zmieniany w środa, 15 styczeń 2020 08:58
Zaloguj się by skomentować