Zaloguj się

Poczta Polska podsumowała miniony rok

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Poczta Polska podsumowała miniony rok Fot. Poczta Polska

Rozwój usługi Odbiór w Punkcie, uproszczenie systemu opłat za przesyłki listowe, powiększenie sieci placówek pocztowych, nowa architektura sieci logistycznej oraz wprowadzanie rozwiązań elektromobilnych to kluczowe osiągnięcia Poczty Polskiej w minionym roku. Spółka, w obliczu spadku tradycyjnej korespondencji, utrzymuje czołową pozycję na rynku KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych).

Poczta wspólnie z partnerami tworzy największą w kraju sieć click&collect. Należy do niej około 12 tysięcy placówek pocztowych, sklepów Żabka, stacji PKN Orlen oraz kiosków i saloników prasowych Ruchu. W drugiej połowie 2019 r. do sieci dołączyło 200 automatów paczkowych zamontowanych m.in. w marketach Biedronka.

- Poczta Polska rozpoczęła z partnerami budowę sieci w 2015 roku. Po dwóch latach można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że przyjęta strategia sprawdziła się. Nasi klienci coraz częściej zamawiają paczki do sieci Odbiór w Punkcie. W tym roku planujemy dalszy rozwój tej sieci - mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Rozwój sieci click&collect to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku. Liczba tradycyjnej korespondencji maleje od lat. Rok 2019 nie był wyjątkiem. Z danych firmy wynika, że w porównaniu do 2018 roku ten spadek wyniósł około 9%. Jednak Poczta wykorzystuje trend wzrostu przesyłek e-commerce. W 2019 roku rozwijała architekturę logistyczną, w związku z tym wynajęła nowe hale w: Białymstoku, Grodzisku Mazowieckim, Niepołomicach. Dzięki temu powierzchnia magazynowa powiększyła się o 23 tys. m kw.
Na początku roku Poczta Polska uruchomiła Międzynarodową Przesyłkę Paletową, która zapewnia wysyłkę towaru zarówno z Polski do wybranych krajów europejskich, jak i z Europy do Polski. To nowa usługa przewozu drogowego towarów przy wykorzystaniu drobnicowej sieci logistycznej. Spółka realizuje usługę na terenie: Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii i innych krajów Europy na podstawie stałych umów lub jednorazowych zleceń.
Pierwsze auta elektryczne wzmocniły pocztową flotę samochodową w listopadzie. Dostawcze auta na prąd trafiły do: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia. Wynajem aut elektrycznych przez państwową spółkę wpisuje się w przygotowany przez Ministerstwo Energii "Plan rozwoju elektromobilności w Polsce", będący częścią "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". Spółka posiada obecnie największą flotę użytkowych aut elektrycznych w Polsce.

- Najważniejszym atutem Poczty Polskiej jest jej unikatowy dostęp do wszystkich obywateli, instytucji i urzędów zlokalizowanych w całym kraju. Nasze placówki są we wszystkich gminach. W 2019 roku oddaliśmy do użytku 79 nowych placówek. Zatrudniamy ponad 30 tys. listonoszy i kurierów, którzy każdego dnia dostarczają miliony przesyłek. Wykorzystując te atuty, stawiamy na rozwój usług logistycznych, podobnie zresztą jak inni operatorzy pocztowi działający w Europie - podkreśla Przemysław Sypniewski.

Spadek liczby tradycyjnej korespondencji wymusił zmianę w usługach doręczania tego typu przesyłek. Wiosną 2019 roku wprowadzono nowe zasady, które uprościły obowiązujący regulamin. Opłata za list została uzależniona od dwóch czynników: wielkości koperty oraz tego, czy przesyłka jest zwykła, czy priorytetowa. W ramach nowej oferty wprowadzono trzy podstawowe formaty listów: S (koperta A5), M (koperta A4) oraz L (koperta większa niż A4). Najlżejszy list może ważyć maksymalnie pół kg, najcięższy - 2 kg. Była to pierwsza tak poważna zmiana od 1989 roku.
Poczta Polska zatrudnia obecnie ponad 80 tys. osób, pozostając największym pracodawcą w Polsce. W 2019 roku zatrudnienie wzrosło o 800 osób w stosunku do roku 2018. Spółka zwiększyła zarazem zatrudnienie osób niepełnosprawnych. W ostatnim kwartale minionego roku wszyscy pocztowcy otrzymali dodatki w wysokości 800 złotych brutto. Uzgodniono także z partnerami społecznymi, że od nowego roku miesięczna wartość bonów żywnościowych dla pracowników, którzy wykonują pracę wymagającą większego wysiłku fizycznego, wzrośnie i będzie wynosiła około 140 złotych miesięcznie.

Źródło: Poczta Polska

O usługach kurierskich czytaj także:
- InPost zwiększa ilość sortowni
- Ostatnie ogniwo w e-commerce najdroższe w łańcuchu dostaw

Ostatnio zmieniany w czwartek, 16 styczeń 2020 14:43
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe