Zaloguj się

Kolejny rekord przeładunków w portach morskich

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Port Gdańsk DCT Fot. MGMiŻŚ Port Gdańsk DCT

Przeładunki w polskich portach morskich wyniosły w 2019 roku 108,3 mln ton. Po raz drugi w historii przekroczono barierę 100 mln ton. W porównaniu z 2018 r., w którym przeładunki wyniosły 105,7 mln ton, to wzrost o 2,4 proc.

W Porcie Gdańsk w 2019 roku przeładowano 52,2 mln ton (wzrost o 6,4 proc. r/r), w Porcie Gdynia 24 mln ton (wzrost o 2,2 proc. r/r), a w Porcie Szczecin-Świnoujście 32,2 mln ton (spadek o 3,3 proc. r/r). Do polskich portów trafiło też więcej kontenerów, bo aż 3,04 mln TEU, w porównaniu z 2,83 mln TEU w roku 2018.

- To od kilku lat już pewna tradycja, że porty co roku biją rekordy, jeśli chodzi o ilość przeładunków. Jednak, aby utrzymać ten wzrost, niezbędne są nowe inwestycje. Te najważniejsze to przede wszystkim Port Centralny w Gdańsku, Port Zewnętrzny w Gdyni i terminal kontenerowy w Świnoujściu, ale także pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m. Ważne jest też to, że właśnie trwa modernizacja linii kolejowych do trzech strategicznych portów morskich - powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. - Realizacja tych inwestycji przyśpieszy dzięki, przyjętej w ubiegłym roku przez parlament, specustawie w zakresie budowy portów zewnętrznych.

Właśnie trwa modernizacja linii kolejowych do trzech strategicznych portów morskich.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

O portach morskich czytaj także:
- Zakończono kolejny etap modernizacji nabrzeży w Porcie Gdańsk
- Budowa Portu Zewnętrznego w formule PPP

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 20 styczeń 2020 15:27
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe