Zaloguj się

W jaki sposób sprzedawcy online będą mogli rozwinąć się w 2020 roku?

W jaki sposób sprzedawcy online będą mogli rozwinąć się w 2020 roku? Fot. Pixabay

Połowa konsumentów chciałaby, aby ich dostawy były neutralne węglowo1, a co piąty e-klient oczekuje, że jego zamówienie dotrze z każdego miejsca w Europie do jego domu maksymalnie w 3 dni robocze2. Rozwój sztucznej inteligencji, zmiany klimatyczne i nowe konteksty zakupowe to wyzwania, które handel online prezentuje sprzedawcom na początku 2020 roku. Jednocześnie pole do rozwoju jest spore, a nagrodą - udział w rosnącym rynku e-commerce.

Umiejętne wykorzystanie sztucznej inteligencji
Niemal trzy czwarte dyrektorów w branży transportowej i logistycznej uważa, że zmiany w technologiach wykorzystywanych w sektorze usług, które zajdą w ciągu następnych 5 lat, znacząco wpłyną na ich biznes3. Jedną z innowacji, coraz częściej będącą podstawą rozwiązań wdrażanych w e-commerce, jest sztuczna inteligencja.

- Rozwój sztucznej inteligencji w handlu online często jest utożsamiany z rozwiązaniami z zakresu analityki big data czy business intelligence, które ułatwiają skuteczne przekonywanie klientów do siebie - zauważa Edwin Osiecki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w DHL Express. - Jednak technologie oparte na AI odgrywają znaczącą rolę również w zarządzaniu łańcuchami dostaw. Korzystanie z autonomicznych łańcuchów tworzonych na bazie istniejących danych może oznaczać nieznane uprzednio poziomy optymalizacji.

Przykładem rozwiązania opartego na AI są tzw. "digital twins" - wirtualne kopie procesów, usług czy towarów, które monitorują i symulują stan obserwowanego obiektu. Połączenie ich z danymi operacyjnymi oraz inwentaryzacyjnymi umożliwia systemowi bieżącą analizę oraz przewidywanie stanu zapasów i czasu dostaw, a następnie podejmowanie autonomicznych decyzji w tym zakresie.

Środowisko naturalne jest ważne
W nadchodzącym roku klienci coraz częściej będą zwracali uwagę na to, w jaki sposób e-sklepy podchodzą do kwestii zmian klimatycznych, co przełoży się na ich wybory zakupowe. Ponad 4/5 konsumentów na całym świecie uważa, że firmy powinny pomagać w poprawie stanu środowiska4. Połowa z nich chciałaby, aby dostawa ich zamówienia była neutralna węglowo5.

- DHL Express podjął misję ograniczenia emisji spalin związanych z logistyką. Chcemy, aby do 2050 roku były one na poziomie zerowym. Realizując to wyzwanie, w lipcu ubiegłego roku zakupiono 14 samolotów frachtowych marki Boeing 777, które mają zredukować emisję CO2 o 18 proc. w porównaniu do zastępowanych maszyn - wyjaśnia Edwin Osiecki.

Łatwe kupowanie, szybka dostawa
Jedna trzecia konsumentów, podejmując decyzje zakupowe, bierze pod uwagę ich prostotę i łatwość6. Odpowiedzią na te potrzeby jest rosnąca popularność nowych kontekstów kupowania, na którą w tym roku powinni zwrócić uwagę sprzedawcy. Na smartwatchu, w samochodzie, bezpośrednio z poziomu mediów społecznościowych albo z asystentem głosowym - coraz częściej właśnie w ten sposób klienci będą przeglądać wirtualne sklepy. Równocześnie konsumenci oczekują, że sprawność procesu zakupowego i płatności będzie kontynuowana również przy dostawie produktów. Co piąty klient online oczekuje, że zamówienie złożone w Europie znajdzie się u niego w terminie do 3 dni roboczych7. Sprawne i szybkie doręczenie paczki to recepta na sukces - podwaja szansę na to, że klient skorzysta ponownie z oferty e-sklepu8.

- W 2020 roku firmy, takie jak DHL Express, będą jeszcze intensywniej optymalizowały tzw. "last mile", czyli proces ostatniego etapu doręczenia przesyłki do klienta - komentuje Edwin Osiecki. - Jak wynika z testów DHL i firmy Ehang w Chinach, miejski dron może skrócić czas dostawy nawet pięciokrotnie. Jednak, oprócz redukcji czasu potrzebnego na dotarcie danego towaru do klienta, ważne jest również dostosowanie się do jego preferencji, np. nasza usługa On Demand Delivery daje bezpłatną możliwość zarządzania dogodnym terminem czy też miejscem odbioru przesyłki w 165 krajach.

Sprzedawcy, którzy będą czujnie śledzić wydarzenia na rynku handlu online i otworzą się na innowacje, będą mieli wielkie pole rozwoju - wartość globalnego rynku e-commerce pod koniec roku wyniosła około 13,5 bilionów złotych9, a w samej Polsce handel w sieci był wart około 36 miliardów złotych10. Jednocześnie segment online stanowi wciąż tylko 7 proc. wartości całego polskiego rynku handlu11, a w całej Unii tylko 17 proc. firm przyjmuje zamówienia online12. Tymczasem konsumenci są otwarci na nowe możliwości - już co czwarty polski internauta robi e-zakupy za granicą13, a tylko 11 proc. deklaruje, że ogranicza się wyłącznie do krajowych e-sklepów14. Najpopularniejsze produkty kupowane międzynarodowo to: ubrania (57 proc.), buty (47 proc.) czy konsumencka elektronika (40 proc.)15.

 

1 Cross-border E-commerce Shopper Survey, International Post Corporation (https://www.ipc.be/services/markets-and-regulations/cross-border-shopper-survey)
2 21st Century Spice Trade, DHL Express
3 CEE Transport & Logistics Trend Book 2019, PwC (https://www.pwc.pl/pl/pdf/publikacje/2018/transport-logistics-trendbook-2019-en.pdf)
4 Global consumers seek companies that care about environmental issues, Nielsen (https://www.nielsen.com/us/en/insights/article/2018/global-consumers-seek-companies-that-care-about-environmental-issues/)
5 Cross-border E-commerce Shopper Survey, International Post Corporation (https://www.ipc.be/services/markets-and-regulations/cross-border-shopper-survey)
6 Battle of the brands: consumer disloyalty is sweeping the globe, Nielsen (https://www.nielsen.com/us/en/insights/article/2019/battle-of-the-brands-consumer-disloyalty-is-sweeping-the-globe/)
7 21st Century Spice Trade, DHL Express
8 21st Century Spice Trade, DHL Express
9 Global retail e-commerce sales 2014-2023, Statista (https://www.statista.com/statistics/379046/worldwide-retail-e-commerce-sales/)
10 eCommerce Poland, Statista (https://www.statista.com/outlook/243/146/ecommerce/poland)
11 Poland Country Commercial Guide, Export.gov (https://www.export.gov/article?id=Poland-eCommerce)
12 Enterprises having received orders online, Eurostat (https://ec.europa.eu/eurostat/tgm/refreshTableAction.do?tab=table&plugin=1&pcode=tin00111&language=en)
13 E-commerce w Polsce 2019, Gemius dla e-Commerce Polska
14 Battle of the brands: consumer disloyalty is sweeping the globe, Nielsen (https://www.nielsen.com/us/en/insights/article/2019/battle-of-the-brands-consumer-disloyalty-is-sweeping-the-globe/)
15 Most popular online shopping categories worldwide 2018, Statista (https://www.statista.com/statistics/276846/reach-of-top-online-retail-categories-worldwide/)

Źródło: DHL

O handlu elektronicznym czytaj także:
- Poczta Polska integruje e-sklepy nową aplikacją
- E-commerce tylko dla firm, które najszybciej sprostają wyzwaniom w obszarze łańcucha dostaw

Ostatnio zmieniany w wtorek, 21 styczeń 2020 11:59
Zaloguj się by skomentować